کد خبر: 770901 A

عفو بین‌الملل از عربستان سعودی خواست تا مجازات اعدام یک نوجوان در این کشور که پنج سال پیش دستگیر شده بود را لغو کند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، عفو بین‌الملل از عربستان سعودی خواست تا مجازات اعدام یک نوجوان در این کشور را که پنج سال پیش دستگیر شده بود، لغو کند. 

«مرتجی القریریص» پنج سال پیش هنگامی که ۱۳ سال داشت، به جرم شرکت در تظاهرات علیه دولت دستگیر شد و از آن زمان در بازداشت به سر می‌برد. 

عفو بین‌الملل روز گذشته -جمعه- گزارش داد که القریریص که اکنون ۱۸ سال دارد ممکن به خاطر برخی اتهام‌ها به مرگ محکوم شود. برخی از این اتهام‌ها مربوط به زمانی بود که او تنها ۱۰ سال داشت.

دادستان پرونده القریریص، با متهم کردن وی به «شرکت در تظاهرات ضدحکومتی، شرکت در مراسم خاکسپاری برادرش علی قریشی که در جریان اعتراضات سال ۲۰۱۱ کشته شد، پیوستن به سازمان‌های تروریستی و پرتاب کوکتل مولوتوف به سوی ایستگاه پلیس و شلیک گلوله به سوی نیروهای امنیتی» خواستار اعدام این نوجوان شده است. 

 به گزارش سی‌ان‌ان، القریریص در سال ۲۰۱۴، هنگامی که تصمیم داشت با خانواده‌اش به بحرین سفر کند، بازداشت شد. 

عفو بین‌الملل گزارش داد که القریریص از زمان دستگیری در تادیب‌گاهی در شهر الدمام نگه‌داری شده و تا پیش از برگزاری نخستین جلسه دادگاهش در آگوست ۲۰۱۸ اجازه دسترسی به وکیل را نداشته است. 

به گزارش عفو بین‌الملل، او «به مدت یک ماه در سلول انفرادی نگهداری شده و طی بازجویی مورد ضرب و شتم و تهدید قرار گرفته است. دادستان به وی وعده کرده بود که در صورت اعتراف آزادش خواهند کرد».

عربستان سعودی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

عربستان سعودی عفو بین‌الملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر