کد خبر: 769223 A

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا:

رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به دفتر تحقیقات فدرال و آژانس اطلاعات هشدار داد که رئیس‌جمهوری این کشور در تلاش برای سیاسی‌سازی اطلاعات و سازمان‌های اجرای قانون است.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «آدام شف» رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا به دفتر تحقیقات فدرال و آژانس اطلاعات هشدار داد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور در تلاش برای سیاسی‌سازی اطلاعات و سازمان‌های اجرای قانون است.

شف روز گذشته -جمعه- با انتقاد از اقدام «ویلیام بار» وزیر دادگستری آمریکا در رفع محرمانه بودن گزارش‌های دولتی یا کاهش میزان سری بودن آنها به نفع مقام‌های دولتی برای به اصطلاح بازبینی فعالیت‌های اطلاعاتی در ارتباط با انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ به شدت انتقاد کرد. 

وی خطاب به رؤسای سیا و دفتر تحقیقات فدرال گفت: «دستورهای ترامپ در تاریخ ۲۳ ماه می مبنی بر کمک به روند بازبینی که بار انجام می‌دهد، ‌در حقیقت تلاش ترامپ و بار برای سیاسی کردن نهاد اطلاعات و اجرای قانون برای سلب مشروعیت از تحقیقی است که درباره رئیس جمهور و برای حمله به دشمنان سیاسی انجام می‌شود». 

شف از دو سازمان مذکور خواست که این کمیته را برای آگاهی از روند بازبینی بار در سمت خود باقی نگه دارد. 

«رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیق در پرونده انتخابات ۲۰۱۶ روز چهارشنبه گذشته گفت که نتایج تحقیقش نشان می‌دهد روسیه در این انتخابات دخالت داشته است اما وی ادله و شواهد کافی از وجود توطئه بین ترامپ و مسکو ارائه نداده است.

ترامپ بارها معاونان ارشد امنیت ملی را به جاسوسی از مبارزات انتخاباتی خود متهم کرد اما مشاوران «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا اتهامات ترامپ را رد کردند. 

بار روز گذشته از روند عملیات بازبینی خود دفاع کرد و به شبکه سی‌بی‌اس نیوز گفت:‌ «اطلاعات فعالیت‌هایی را علیه مبارزات انتخاباتی ترامپ انجام داده است. من نمی‌گویم که این فعالیت‌ها هیچ اساسی ندارد اما می‌خواهم بیبنم این اساس چیست و از قانونی بودن آنها مطمئن شوم».

انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر