کد خبر: 769072 A

روزنامه گاردین انگلیس نوشت که همسر یک عضو ارشد گروه تروریستی داعش پس از تحمل حبس در چهار سال پیش نقش مهمی را در عملیات تعقیب سرکرده این گروه تروریستی ایفا کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از الیوم السابع، روزنامه گاردین انگلیس نوشت که نخستین مصاحبه مطبوعاتی با «نسرین اسعد ابراهیم» مشهور به «م سایف» همسر یکی از اعضای ارشد گروه تروریستی داعش در زندانی در شهر اربیل را انجام داده است. وی در سال ۲۰۱۵ در عملیات نیروهای ویژه آمریکا در میدان نفتی «العمر» در استان «دیرالزور» دستگیر شد. همسرش «فتحی بن عون بن الجلیدی مراد التونسی» مشهور به «ابو سیاف» ، ‌ویزر نفت داعش و یکی از دوستان نزدیک «ابوبکر البغدادی» سرکرده این گروه تروریستی در عملیات مذکور کشته شد. 

مقام‌های کرد به گاردین اطلاع دادند که «ام سیاف» ۲۹ ساله، بالاترین اسیر زن داعشی بود که در ابتدا همکاری با بازرسان را نپذیرفت اما در اوایل سال ۲۰۱۶، اطلاعات محرمانه بسیار حساسی درباره گروه تروریستی داعش و سرکرده آن به سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و اطلاعات کُرد ارائه داده که سهم بسزایی در تعقیب البغدادی داشته است.

ام سیاف اطلاعات بسیار مهمی از رفت و آمدها و جا‌به‌جایی‌های البغدادی و شبکه سری وی به سیا و اطلاعات کرد ارائه داده است.

مقامات کُرد تأکید کردند که آنها در فوریه ۲۰۱۶ تا دستگیری و نابودی البغدادی فاصله چندانی نداشتند، چرا که ام سیاف نشانی منزلی در موصل را به اطلاعات کُرد داده بود که از پنهان شدن سرکرده داعش در این خانه خبر می‌داد اما مقام‌های آمریکایی از هدف قرار دادن این خانه خودداری کردند و سرانجام  مشخص شد که البغدادی در آن روز در این خانه حضور داشته است. 

اطلاعات آمریکا و کُردها، ام سیاف را به عنوان منبع مهمی از اطلاعات درباره شخصیت البغدادی یافته‌اند. وی در مصاحبه با گاردین تأکید کرد که به دلیل سمت بالای همسرش در گروه تروریستی داعش، بارها با البغدادی دیدار کرده است. 

ام سیاف فایل‌های صوتی از بیانیه‌های تبلیغاتی البغدادی برای عناصر داعشی ارائه داد.

یک مقام بلند پایه اطلاعاتی کُرد به گاردین گفت که ام سیاف تصویر بسیار واضحی از ساختار خانواده البغدادی و محدوده آن ارائه داد که به شناخت عناصر نزدیک به سرکرده داعش و شناخت دوره‌های زمانی فعالیت آنها در این گروه تروریستی کمک کرده است. این اطلاعات بسیار مهم بوده است. 

ام سیاف احتمال داد که البغدادی در حال حاضر در عراق حضور دارد و او در این کشور به خلاف سوریه همیشه احساس امنیت می‌کند.

یک مقام اطلاعاتی دیگر کُرد تأکید کرد کرد که تخفیف مجازات ام سیاف بسیار بعید است حتی با وجود اهمیت اطلاعاتی که افشا کرده است.

 

 

 

 

 

 

داعش ابوبکر البغدادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر