کد خبر: 769050 A

چهاردهمین نشست اسلامی در مکه روز گذشته- جمعه برگزار شد و کشورهای مختلف در سطوح مختلف نمایندگی در آن شرکت کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از رأی الیوم، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی در ورودی قصر صفا در مکه و «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی در سالن داخلی آن از گروه‌­های شرکت‌کننده در این نشست اسلامی استقبال کردند.

«محود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در این نشست حضور داشت و بر این مشارکت نیز اصرار داشت. پس از نشست نیز در ردیف دوم برای گرفتن عکس یادگاری قرار گرفت و شب گذشته نیز مصافحه سریعی با ملک سلمان و گفت‌و‌گوی کوتاهی با بن سلمان داشت.

سران کشورهای حاشیه خلیج‌فارس از پادشاه بحرین گرفته تا امیر کویت مشتاق حضور بودند . با این وجود «محمد بن زاید» ولیعهد أبوظبی در این نشست غایب بود اما در نشست اضطراری منطقه‌­ای- عربی روز پنج شنبه مشارکت داشت.

عمان نیز در همان سطح پایین نمایندگی حضور داشت، نخست‌وزیر قطر نیز که برای شرکت در نشست منطقه‌ای- عربی به عربستان رفته بود، در نشست اسلامی نیز حضور داشت و پادشاه سعودی دوباره از وی استقبال کرد که دست دادن آنها با یکدیگر از لنز دوربین­‌ها مخفی نماند.

در عکس یادگاری سران عرب و مسلمان شرکت‌کننده در نشست مکه، ‌«عبدالله دوم» پادشاه اردن در کنار «صباح الصباح» امیر کویت و پادشاه بحرین است و «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر و «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان و نیز ملک سلمان و رئیس‌جمهوری موریتانی در سمت راست او قرار دارند.

محمود عباس همچنان در ردیف دوم قرار دارد که خشم خود را با یک لبخند اجباری پنهان کرده است.

حضور پاکستان در سطح نخست‌وزیر بود اما «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در این نشست غایب بود و «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه این کشور در رأس هیأتی در نشست مذکور شرکت کرده بود.

«فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی نیز در رأس هیأتی در نشست مکه حاضر شد و با «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان گفت‌وگو کرد. این در حالی است که عربستان و امارات از «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش ملی لیبی و دشمن سر سخت سراج حمایت می­‌کنند.

دوربین­‌های حاضر در این نشست از ثبت لحظه­‌های خاص نیز غافل نبوده و لحظه آدامس جویدن سعد الحریری و خواب یکی از اعضای هیأت اردنی را رصد کردند.

رئیس‌جمهوری مصر در این نشست به کاربست همه تلاش‌­ها برای مقابله با اسلام‌هراسی و الصاق برچسب تروریسم به امت اسلامی و بازگشت به میز مذاکره‌­ها و همچنین استفاده از راهکار تشکیل دو دولت فرا خواند.

وی تأکید کرد که لیبی از وضعیت انسداد سیاسی، تسلط عناصر مسلح و ناامنی رنج می برد. این در حالی است که گمانه‌زنی‌­ها از حمایت السیسی از حفتر  در جنگ علیه سراج حکایت می‌­کنند.

ملک سلمان در پایان سخنرانی السیسی از وی تشکر نکرد. سخنران پس از وی، «مکی سال» رئیس‌جمهوری سنگال بود و به همین ترتیب کشورهای دیگر نیز سخنرانی کردند.

دولت رجب طیب اردوغان قطر لبنان موریتانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر