کد خبر: 768767 A

دستگاه امنیتی سودان از تصمیم شورای انتقالی نظامی این کشور به بستن دفتر شبکه الجزیره در شهر خارطوم و حفظ تجهیزات و دستگاه‌های آن پس از تحویل به مقامات مربوطه خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، دستگاه امنیتی سودان به مدیر دفترشبکه الجزیره اطلاع داد که شورای انتقالی نظامی این کشور تصمیم به بستن دفتر این شبکه در شهر خارطوم و حفظ تجهیزات و دستگاه‌های آن پس از تحویل به مقامات مربوطه دارد. این در حالی است که دفتر الجزیره و شبکه خبرنگاران سودانی این تصمیم را محکوم کردند.

این تصمیم سودان همچنین شامل لغو مجوز کاری خبرنگاران و کارمندان شبکه الجزیره از هم اکنون است. 

افسران امنیتی اظهار داشتند که این تصمیم توسط شورای نظامی انتقالی اتخاذ شده است، اما آنها هیچ تصمیم کتبی را به مدیر دفتر الجزیره ارائه نداده‌اند.

شبکه الجزیره با انتشار بیانیه‌ای تصمیم بستن دفتر این شبکه در خارطوم را محکوم و غیر قابل توجیه توصیف کرده است. 

در این بیانیه همچنین بر پایبندی این شبکه به سیاست‌های تحریری خود برای پوشش تحولات سودان تأکید شده است. 

این شبکه از اتخاذ چنین تصمیمی بدون ارائه هیچ توجیهی که بر نقض قوانین حرفه خبرنگاری توسط این دفتر دلالت کند،‌ ابراز تعجب کرده است.

شبکه خبرنگاران سودان نیز به نوبه خود بسته شدن دفتر الجزیره در خارطوم به دست گروهی متشکل از اطلاعات نظامی، ‌دستگاه امنیتی و اداره رسانه‌های خارجی را محکوم کرد. 

این شبکه نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بسته شدن دفتر الجزیره نقض آشکار آزادی‌های کلی خبرنگاری و تحریف دستاوردهای انقلاب به شمار می‌رود. 

در ادامه این بیانیه، توقف انتشار اخبار میدان اعتصاب و فعالیت‌های نیروهای آزادی و تغییر در تلویزیون سودان به دستور شورای نظامی محکوم شده است. 

شبکه خبرنگاران سودان همچنین تأکید کرد که توقیف خبرنگاران و منع آنان از تهیه و پوشش اعتصاب روزهای ۲۷ و ۲۸ ماه می را محکوم می‌کند. 

در پایان این بیانیه آمده است که شبکه مذکور اوضاع را کنترل می‌کند و ابزارهایی در اختیار دارد که می‌تواند امور را به اصل خود بازگرداند و حقوق انقلاب و دستاوردهای آن را حفظ کند.

 

انقلاب پوشش حقوق رسانه سودان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر