کد خبر: 768134 A

وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد که کشورش به تلاش‌های گسترده دیپلماتیک برای جلوگیری از اعدام شش شهروند این کشور در عراق به دلیل انتساب به گروه تروریستی داعش ادامه می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه در کمیسیون امور خارجه پارلمان این کشور گفت:‌‌ «موضع مخالف خود را با مجازات اعدام شش فرانسوی،‌ بارها به مقام‌های عراق گفته و تکرار می‌کنیم». 

لودریان در ادامه افزود:‌ «بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ فرانسوی از جمله تعدادی کودک در مناطق تحت کنترل کُردها در شمال سوریه بازداشت هستند و ۱۰۰ نفر دیگر همچنان در منطقه «ادلب» که در کنترل گروه تروریستی «تحریر الشام» (جبهه النصره) در سوریه است، می‌جنگند».

دادگاه‌های عراق روز گذشته- سه‌شنبه- حکم اعدام دو شهروند فرانسوی دیگر را صادر کرده و به این ترتیب تعداد محکومان به اعدام به شش نفر رسیده است.

عراق هزاران نفر مظنون به جنگ در صفوف گروه تروریستی داعش از جمله صدها نفر از بیگانگان را که بسیاری از آنها همزمان با آزادسازی مناطق این کشور از سیطره داعش بازداشت شدند، محاکمه می‌کند. 

بر اساس گزارش انجمن دفاع از قربانیان تروریسم در فرانسه که خواستار بازگشت تمام داعشی‌های فرانسوی به کشور خود و محاکمه آنها در این کشور است،‌ انتظار می‌رود هفته آینده حکم چهار نفر دیگر نیز صادر شود. ۱۲ نفر دیگر همچنان در انتظار تعیین سرنوشتشان هستند.

دولت فرانسه بازگشت عناصر داعشی و همسرانشان را نپذیرفته و دولت،‌ آنها را به دشمنان کشور توصیف کرده و خواستار محاکمه آنها در سوریه یا عراق شده است. این در حالی است که دولت تعدادی از کودکان این عناصر تروریستی را به کشور بازگردانده است. 

 با توجه به اینکه یک نظام قانونی شناخته شده در مناطق تحت کنترل کُردها در سوریه وجود ندارد،‌ کشورهای غربی با آوردن برخی تروریست‌ها از این مناطق به عراق برای محاکمه مخالفت نکرده‌اند. تا کنون بیش از ۱۲ فرانسوی داعشی به  عراق آورده شده‌اند.

 

اعدام شهروندان فرانسوی در عراق داعشی فرانسوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر