کد خبر: 767954 A

رسانه‌ها از فرود آمدن هواپیمای قطری در فرودگاه بین‌المللی جده برای نخستین بار پس از آغاز بحران منطقه خلیج‌فارس خبر دادند.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، کانال «قطر الیوم» در حساب کاربری خود نوشت که هواپیمای قطری  برای نخستین بار پس از بروز بحران منطقه خلیج‌فارس و تحریم قطر در فرودگاه جده فرود آمده است. این کاربر تصویر یک هواپیما را ضمیمه این خبر کرده است. 

«عضوان الأحمری» خبرنگار سعودی و مسئول سایت ایندیپندنت عربی اعلام کرد که هواپیمای قطر وابسته به ناوگان هوایی پادشاهی بیش از یک ساعت است که به شهر جده رسیده است. این هواپیما ۴۸ ساعت مانده به برگزاری دو نشست عربی- منطقه‌ای که «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی برای حضور در آنها دعوت کرده به زمین نشسته است. 

ملک سلمان به دنبال حمله به تأسیسات نفتی سعودی  و کشتی‌های تجاری در نزدیکی سواحل امارات به برگزاری دو نشست منطقه‌ای و عربی در مکه مکرمه فرا خوانده است. 

یک مقام مسئول در وزارت خارجه عربستان در تاریخ ۱۸ ماه می اعلام کرد که ملک سلمان برای سران کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس و سران عرب به منظور بررسی این حملات و پیامدهای منفی آنها بر منطقه دعوتنامه می‌فرستد. 

«الکس ماشراس»، تحلیلگر حمل و نقل هوایی و نیز خبرنگار رادیو بی‌بی‌سی انگلیس در توئیتی نوشت: «هواپیمای ای ۳۱۹ وابسته به ناوگان هوایی پادشاهی قطر برای نخستین بار پس از بروز بحران خلیج‌فارس در فرودگاه جده به زمین نشست».

وی در توئیت دیگری تأکید کرد که این هواپیما حامل یک هیأت دیپلماتیک قطری بوده که پیش از آغاز مذاکرات در دو نشست عربی- منطقه‌ای حاضر شده‌اند. 

این تحلیلگر در توئیت سومی نوشت که این هواپیما هیأت دیپلماتیک را در شهر جده فرود آورده و خالی به قطر بازگشته است.

قطر پیش از این اعلام کرد که نامه مکتوب پادشاه سعودی را برای حضور در دو نشست پیش رو دریافت کرده است.

فرودگاه جده هواپیمای قطری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر