کد خبر: 767256 A

صندوق‌های اخذ رای در شرق اروپا در ساعت هفت صبح به وقت محلی باز شدند و در ساعت ۱۱ شب به وقت محلی در ایتالیا بسته خواهند شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، مردم اروپا امروز -یکشنبه- در آخرین دور از ماراتون انتخابات پارلمان اروپا شرکت می‌کنند. این در حالی است که شبح ناسیونالیسم همچنان روی قاره سبز سنگینی می‌کند. 

صندوق‌های اخذ رای امروز در شرق بلوک در ساعت هفت صبح به وقت محلی باز شدند و در ساعت ۱۱ شب به وقت محلی در ایتالیا بسته خواهند شد. تاکنون انتخابات در هفت کشور برگزار شده و امروز ۲۱ کشور دیگر نیز در دومین انتخابات بزرگ جهان شرکت خواهند کرد.

این خطر وجود دارد که راست افراطی در کشورهایی چون ایتالیا، بریتانیا و همچنین فرانسه دست بالا را داشته باشد. با این همه، شکست راست افراطی در هلند بسیاری از هواداران ایده اتحادیه اروپا را خوشحال کرده است. در نتایج اولیه انتخابات پارلمان اروپا در هلند، حزب مهاجرستیز «تییری بودیه»، سیاستمدار راست‌گرای این کشور، تنها توانست ۱۱ درصد از آرا را به خود اختصاص دهد. از سوی دیگر حزب سوسیال‌دموکرات حامی اتحادیه اروپا توانست ۷۰ درصد آرا را از آن خود کند. 

در ایرلند انتظار می‌رود حزب متبوع «لئو وارداکر»، نخست‌وزیر این کشور، دست بالا را در انتخابات داشته باشد. 

در آلمان نیز حزب سبز توانسته در نظرسنجی‌ها خودی نشان دهد و ۱۸ درصد از آرای مردم را به خود اختصاص دهد. این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۱۴ تنها ۱۴ درصد بود. 

موج سبز به فنلاند نیز رسیده و انتظار می‌رود جنبش زیست‌بوم‌گرای این کشور بتواند مقام دوم را در آرای مردم از آن خود کند. پیش‌بینی می‌شود که این جنبش ۱۷ و دو دهم درصد از آرا را از آن خود کند که این میزان دو برابر عملکرد پیشین این گروه در سال ۲۰۱۴ است. 

پیش‌بینی‌ها البته همواره به سود قاره سبز نیست. در بلژیک انتظار می‌رود حزب راست افراطی «ولامز بلانگ» بتواند ۱۴ و هشت درصد آرا را به خود اختصاص دهد. پنج سال پیش آرای هواداران این گروه تنها چهار و دو دهم درصد بود. 

8539589

در اتریش اما اوضاع راست افراطی چندان جالب‌توجه نیست. رسوایی معاون صدراعظم اتریش تاثیر بسیاری بر اوضاع سیاسی این کشور گذاشته است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب متبوع «سباستین کورتس»، صدراعظم اتریش، ۱۸ درصد از آرا را از آن خود خواهد کرد، حال آن‌که پیش از رسوایی انتظار می‌رفت که این حزب مهاجرستیز بتواند نزدیک به ۲۴ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. 

gettyimages-531680648

در ایتالیا، سرنوشت دولت ائتلافی این کشور منوط به نتیجه انتخابات است. دو حزب حاکم بر این کشور، حزب لیگ و جنبش پنج ستاره، در چند هفته گذشته تمام هم‌وغم خود را معطوف به جلب حمایت رای‌دهندگان در انتخابات پارلمان اروپا کرده‌اند. 

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که در این انتخابات حزب «ماتئو سالوینی»، معاون نخست‌وزیر ایتالیا، می‌تواند عملکردی بسیار قوی داشته باشد. به‌رغم این‌که حزب لیگ شمالی در سال ۲۰۱۴ تنها شش درصد آرا را از آن خود کرد، انتظار می‌رود که آمار این حزب در انتخابات پیش رو به ۳۰ درصد برسد. 

808x521_cmsv2_44bd3540-a12c-5fc3-b35f-9ebcd6cc1738-3904904

در اسپانیا نیز باید دید که آیا «کارلوس پوجدمون» رهبر پیشین کاتالونیا، در این انتخابات پیروز می‌شود یا خیر و اگر هم چنین شود آیا اروپا به او این اجازه را خواهد داد تا قدم به پارلمان اروپا بگذارد. عملکرد حزب راست افراطی «بوکس» نیز یکی از نکاتی است که انتخابات پارلمان اروپا در اسپانیا را جالب‌ توجه کرده است.   ‌ 

2019-05-25T220833Z_1_LYNXNPEF4O0OO_RTROPTP_2_EU-ELECTION-LATVIA

اتحادیه اروپا سباستین کورتس راست افراطی کارلوس پوجدمون حزب لیگ شمالی ایتالیا ماتئو سالوینی انتخابات پارلمان اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر