کد خبر: 767094 A

استاد سیاست بین‌الملل در دانشگاه پانتئون:

در نزاع با آنکارا،‌ واشنگتن یونان را به‌عنوان ابزار استفاده می‌کند تا به رئیس‌جمهوری ترکیه نشان دهد که باید از «رابطه با روسیه» دست بردارد و روندی را در پیش بگیرد که با اهداف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در منطقه شرق مدیترانه همسو باشد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، یونان از جمله کشورهایی است که گزارش شده برای تشویق به خرید تسلیحات آمریکایی و دست رد زدن به سلاح‌های چینی و روسی پیشنهاد سرمایه‌گذاری ۲۵ میلیون دلاری دریافت کرده است.

«کریستودولوس ییالودوریس»، استاد سیاست بین‌الملل در دانشگاه پانتئون، اشاره کرد که بودجه ۲۵ میلیون دلاری پیشنهاد آمریکا «چندان مقدار قابل‌توجهی نیست». وی افزود که این مبلغ برای تامین نیازهای ارتش یونان کافی نیست. به گفته این استاد دانشگاه، ممکن است هدف اصلی واشنگتن نه تامین مالی آتن، بلکه «فرستادن پیامی مشخص به ترکیه باشد».

وی گفت: «به گمان من نباید توجه چندانی به احتمال دریافت ۲۵ میلیون دلار کرد.»

او باور دارد که پیام پنهان این خبر این است که «واشنگتن از آتن حمایت می‌کند. یعنی، ایالات متحده می‌خواهد نشان دهد که این کشور بیشتر به سوی آتن گرایش دارد تا آنکارا.»

علاوه بر این، بنا به اظهارات پروفسور ییالودوریس، با توجه به تنش‌های اخیر میان آنکارا و واشنگتن انتشار این خبر در وضعیت فعلی چندان هم تصادفی نیست. درباره منافع استراتژیک آمریکا در منطقه شرق مدیترانه نیز همین قضیه صادق است. به عبارت دیگر، هدف اصل این پیام ترکیه است که اکنون بر سر خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ از روسیه با آمریکا درگیر است.

وی افزود که آمریکا با این کار حمایت خود از یونان را نیز نشان می‌دهد. او گفت: «در نزاع با آنکارا،‌ واشنگتن یونان را به‌عنوان ابزار استفاده می‌کند تا به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه نشان دهد که باید از «رابطه با روسیه» دست بردارد و روندی را در پیش بگیرد که با اهداف سازمان پیمان آتلانتیک شمالی  (ناتو) در منطقه شرق مدیترانه جور دربیاید».

وی در ادامه گفت: «از زمان جنگ جهانی دوم، ایالات متحده از نقش یونان بهره بهرده یا از آن سوءاستفاده کرده تا این کشور را اجراکننده اوامر واشنگتن نشان دهد.»

 

 

 

ترکیه و آمریکا یونان و ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر