کد خبر: 766916 A

یک قاضی فدرال آمریکا روز گذشته- جمعه- با صدور حکم موقت قضائی، ‌رئیس جمهوری آمریکا را از استفاده از اموال وزارت دفاع برای تأمین هزینه ساخت دیوار در مرزهای مکزیک منع کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی،‌ قاضی فدرال آمریکا روز گذشته- جمعه- با صدور حکم موقتی مانع «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در استفاده از بودجه وزارت دفاع برای ساخت دیوار در مرزهای مکزیک شد. 

این حکم دادگاهی‌ مانع برنامه‌های ترامپ است که در تلاش برای عبور از کنگره و تأمین مالی پروژه ساخت دیوار به عنوان یکی از وعده‌های انتخاباتی خود اعلام حالت فوق العاده کرده بود.

حدود ۲۰ ایالت به ویژه پایگاه‌های دموکرات‌ها مانند نیویورک و کالیفرنیا و نیز اتحادیه آزادی‌های مدنی، انجمن‌های زیست محیطی و ساکنان محلی با اقامه شکایت به دادگاه، موضوع اعلام حالت فوق‌العاده را نقض قانون می‌دانند. 

«هایود گلیام» قاضی فدرال، در این حکم، مقام‌های دولت ترامپ را از هر نوع اقدامی برای ساخت دیوار مرزی در مناطق تعیین شده در پروژه «اسکتر پروجکت ۱» و «ال. باس اسکتر پروجکت ۱» با استفاده از منابع مالی که طرح آنها از سوی وزارت دفاع ارجاع شده است، منع کرده است.

«پاتریک شاناهان» سرپرست وزارت دفاع آمریکا با تأمین منابع مالی ساخت دیوار در این مناطق از بودجه مبارزه با مواد مخدر موافقت کرده است. این اقدامی است که بودجه آن با ارائه یک میلیارد دلار از محل اموال کارکنان نظامی پرداخت می‌شود.  

قاضی در تصمیم خود در نظر داشت که شاکیان به احتمال زیاد ادعا کنند که مقام‌های دولت ترامپ از قدرت قانونی خود عبور کرده و اقدامات آنها آسیب‌های جبران ناپذیری را به بار آورد.

موضوع شکایت شاکیان از جمله انجمن «سیرا کلوپ» حامی محیط زیست، تذکر به ترامپ و شاناهان و «کفن ماکالینان» جانشین وزیر امنیت داخلی و «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در مقام مدعی علیه است. 

ترامپ موضوع ساخت دیوار برای توقف مهاجرت غیر قانونی از کشورهای آمریکای لاتین را به عنوان یکی از وعده‌های تبلیغاتی خود در انتخابات سال ۲۰۱۶ مطرح کرد.

ساخت دیوار مرزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر