کد خبر: 766103 A

وزارت خارجه آمریکا با تکرار فرافکنی‌های اخیر، نسبت به استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی هشدار داد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز،‌ «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار برخی مواضع بی‌اساس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «متأسفانه ما همچنان شواهدی را می‌بینیم که نشان می‌دهد دولت سوریه احتمالا استفاده از سلاح شیمیائی را از سر گرفته است که از آن جمله می‌توان به حمله مشکوک به استفاده از گاز کلر در شمال غرب سوریه صبح روز ۱۹ ماه می اشاره کرد». 

وی در ادامه ادعاهای خود گفت: «ما همچنان در حال جمع‌آوری اطلاعاتی درباره این واقعه هستیم اما هشدار خود را تکرار می‌کنیم که اگر سوریه از سلاح شیمیائی استفاده کند، با پاسخ سریع و مناسب آمریکا و متحدانش مواجه خواهد شد». 

اورتاگوس گفت: «حمله موشکی بخشی از حمله خشونت‌آمیز نیروهای سوریه و نقض آتش‌بسی است که برای حمایت از میلیون‌ها شهروند در منطقه بزرگ «ادلب» به شمار می‌رود».

در این بیانیه آمده است: «حملات دولت سوریه به تجمعات مسکونی در شمال غرب این کشور باید پایان یابد... آمریکا هشدار خود را که دونالد ترامپ،‌ رئیس جمهوری برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد، تکرار می‌کند که اگر به منطقه کاهش تنش در ادلب حمله شود،‌ تنش شدیدی به وجود خواهد آمد که ثبات منطقه را در هم می‌کوبد».

دولت ترامپ تا کنون دو بار در آوریل سال ۲۰۱۷ و آوریل ۲۰۱۸ به بهانه واهی استفاده از سلاح شیمیائی، سوریه را بمباران کرده است.

همچنین یک مقام بلندپایه آمریکائی در ماه سپتامبر گذشته مدعی شد که دلایل و شواهدی مبنی بر تجهیز نیروهای دولت سوریه به سلاح شیمیائی در ادلب به عنوان آخرین پایگاه مخالفان مسلح در سوریه وجود دارد.

«شان رابرتسون» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) دربیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت سوریه نباید از سلاح شیمیائی در سوریه استفاده کند... نباید کوچک‌ترین تردیدی در عزم ما برای تحرک سریع و قدرتمند در صورت استفاده سوریه از سلاح شیمیائی در آینده وجود داشته باشد».

دولت سوریه هنوز واکنشی نسبت به این بیانیه آمریکا نشان نداده است. 

رسانه‌های رسمی سوریه در ماه مارس به نقل از بیمارستانی در حماة که تحت کنترل دولت است،‌ اعلام کردند که ۲۱ نفر از عوارض خفگی ناشی از استنشاق گاز سمی پس از بمباران عناصر معارض مسلح در یکی از روستاها رنج می‌برند.

پنتاگون خشونت دولت سوریه سوریه واشنگتن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر