کد خبر: 765961 A

پاریس تایید کرد؛

فرانسه اعلام کرد رییس‌جمهوری روسیه به مراسم سالگرد بزرگترین عملیات آبی-خاکی تاریخ دعوت نشده است.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، کاخ الیزه امروز-سه‌شنبه- اعلام کرد «ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه به مراسم «روز دی» یا سالگرد عملیات نرماندی، دعوت نشده است.

هفتاد و پنجمین سالگرد بزرگترین عملیات آبی-خاکی تاریخ به رهبری «ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه و با حضور سران بسیاری از کشور‌ها ازجمله بریتانیا و آمریکا برگزار می‌شود.

با این وجود کاخ الیزه مدعی شده چون نخست‌وزیر فرانسه رهبری مراسم را برعهده داشته و وی رییس دولت نیست، لذا پوتین به مراسم امسال دعوت نشده است.

عملیات نرماندی، بزرگ‌ترین عملیات آبی-خاکی تاریخ محسوب می‌شود. فرماندهی کل این عملیات برعهده «ژنرال دوایت دیوید آیزنهاور» بود. آیزنهاور بعدها سی‌وچهارمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا شد.

برنامه‌ریزی برای این عملیات بزرگ از ماه‌ها قبل و به صورت مخفیانه و با رعایت تدابیر شدید امنیتی صورت گرفته‌بود. همه‌ساله در سال‌روز این عملیات، مراسمی برگزار می‌شود.

عملیات هجوم به نرماندی به وسیله ۱۶ هزار فروند هواپیما که ۵ هزار فروند از آن‌ها شکاری و ۳ هزار و ۵۰۰ فروند از آن‌ها بمب افکن سنگین و بقیه از دیگر انواع هواپیماها بودند، آغاز شد. همچنین ۶ هزار فروند کشتی سربازبر به غیر از تانک‌های شناور (آمفی بی)، ۱۶۲۱ رزمناو و ناوشکن و ۱۵۰۰ کشتی اژدرافکن و مین جمع کن از بامداد ۶ ژوئن عملیات جنگی ضد دیوار آتلانتیک و سپس پیاده‌شدن قوای متفقین را آغاز کردند.

جنگ جهانی دوم فرانسه ولادیمیر پوتین عملیان نرماندی روز دی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر