کد خبر: 765575 A

عضو کمیته عالی انقلاب یمن در گفت‌وگو با ایلنا:

عضو کمیته عالی انقلاب یمن تأکید کرد که پیام و مفهوم دعوت آل سعود برای برگزاری دو نشست عربی و منطقه‌ای در ریاض پیش از آغاز نشست اسلامی، در وهله اول تعبیر از ترس و وحشت عربستان و تلاش آنها برای سوق دادن تعدادی از کشورهای عربی در این دو نشست به منظور حمایت از ریاض است.

«محمد محمد المقالح» نویسنده و روزنامه‌نگار و عضو کمیته عالی انقلاب یمن در تشریح تحولات اخیر این کشور و در سایه اقدام شتابزده عربستان سعودی برای برگزاری نشست اضطراری منطقه‌ای- عربی در مکه در تاریخ ۳۰ ماه می گفت: عربستان سعودی به همراه متحد خود (اسرائیل) با تمام امکانات مالی و تبلیغاتی به دنبال وقوع جنگ در منطقه خلیج‌فارس بود اما در حال حاضر در حالتی از ترس و وحشت نسبت به احتمال انفجار این جنگ به سر می‌برد.

ترس در عمق جان حکام سعودی رخنه کرده است

وی تأکید کرد که عربستان ابتدا پس از انفجار کشتی‌ها در بندر «الفجیره» و سپس ضربه سخت یمن به ایستگاه‌های اصلی پمپاژ نفت در منطقه «الدوادمی» در اطراف ریاض برای نخستین بار خطر این جنگ احتمالی برای اقتصاد و ثبات نظامش را احساس  کرده و به این نکته پی برد  که به همراه آمریکا و اسرائیل تنها علیه ایران وارد جنگ نخواهد شد بلکه جبهه مقابل آن ائتلاف گسترده‌ای از یمن،‌ عراق و سوریه گرفته تا غزه و لبنان است و این درست همان چیزی است که ترس از جنگ را در عمق جان حکام سعودی رخنه داده، آنها امروز نمی‌دانند که اگر وارد جنگ منطقه‌ای گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران و متحدان عرب این کشور شوند، ‌از کجا ضربه خواهند خورد.

این عضو کمیته عالی انقلاب یمن تأکید کرد: از دیدگاه من پیام و مفهوم دعوت آل سعود برای برگزاری دو نشست عربی و منطقه‌ای در ریاض پیش از آغاز نشست اسلامی، در وهله اول تعبیر ترس و وحشت عربستان و تلاش آنها برای سوق دادن تعدادی از کشورهای عربی در این دو نشست به منظور حمایت از ریاض است.

حمله به تاسیسات نفتی سعودی، سرآغاز پاسخ ویرانگر به عربستان است

وی در ادامه افزود: در وهله دوم نیز باید گفت که هدف نشست منطقه‌ای و عربی تلاش عربستان برای توجیه موضع خصمانه خود علیه ایران است. بر این اساس که تهران این کشور را از مرز جنوبی تهدید می‌کند و نیز چنین ادعا کند که نیروهای انصار الله یمن فقط و فقط ابزار ایران علیه این کشور هستند. حال آنکه خود با وقاحت و بی‌شرمی کامل از یاد برده‌اند که این آنها هستند که از چهار سال پیش جنگ خصمانه علیه یمن را آغاز کرده و جنایت‌های بی‌شماری را در حق کودکان، زنان و به طور کلی غیر نظامیان مرتکب شده‌اند. آنها باید بدانند این حق یمن است که از خود دفاع کند و با تمام ابزارها و روش‌های مشروع و قانونی در مقابل تجاوز سعودی و ائتلاف جنایتکار آن بایستد.

المقالح تأکید کرد که حمله به تأسیسات نفتی عربستان در عملیات موفق نهم رمضان سرآغاز پاسخ ویرانگر به عربستان سعودی و مواضع حیاتی آن است.

وی در ادامه افزود: باید تأکید کنم که این موضوع هیچ ارتباطی با جنگی که آنها علیه ایران راه انداخته­‌اند،‌ ندارد.

عربستان توانایی راه انداختن جنگ علیه ایران را ندارد

این فعال سیاسی یمن تأکید کرد که ائتلاف متجاوز و مزدوران آن باید بدانند که پاسخ یمن تا زمانی که تجاوز سعودی به مردم بی‌گناه این کشور متوقف نشود، ادامه خواهد یافت؛ حال چه جنگ جدید در منطقه خلیج‌فارس آغاز شود یا نه.

المقالح در پایان گفت: به اعتقاد من اگر اسرائیل به دنبال ماجراجوئی نباشد، احتمال آغاز جنگ بعید است، عربستان نیز توان راه انداختن این جنگ را ندارد.

نشست مکه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر