کد خبر: 764455 A

نیروهای آزادی و تغییر امروز-شنبه- از تشکیل کمپین تبلیغاتی نافرمانی مدنی در سراسر سودان از روز پنج‌شنبه آینده خبر دادند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، نیروهای آزادی و تغییر در سودان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که کمپین تبلیغاتی نافرمانی را از روز پنج‌شنبه آینده راه‌اندازی خواهند کرد.

این جنبش در بیانیه منتشر شده اعلام کرد که پنج‌شنبه روز تبلیغ دعوت به نافرمانی مدنی و اعتصاب سراسری خواهد بود.

در این بیانیه از انقلابی‌ها خواسته شده در میدان اعتصاب خارطوم و شهرهای دیگر از طریق سخنرانی و بروشورهای اعتصاب و نافرمانی مدنی اقدام به اطلاع‌رسانی و تبلیغ در بین شهروندان کنند. 

نیروهای تغییر برای اعمال فشار بر شورای نظامی به منظور تحویل قدرت به غیر نظامیان همزمان با توقف مذاکرات دو جانبه به اعتصاب متوسل شده‌اند.

«عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان بامداد پنج‌شنبه گذشته از تعلیق روند گفت‌و‌گوها با نیروهای آزادی و تغییر به مدت ۷۲ ساعت خبر داد. 

نیروهای آزادی و تغییر در واکنش به این اعلامیه شورای نظامی از اجازه به بازگشت مربع  تأخیر برای انتقال قدرت خبر دادند. 

برهان گفت که این تصمیم تعلیق مذاکرات تا زمان فراهم شدن زمینه کامل گفت‌و‌گو و رفع موانع در میدان اعتصاب و بازگشائی مسیر قطارها جاری است.

وی خواستار عدم تنش رسانه‌ای و تبلیغاتی و فراهم کردن زمینه‌های لازم برای مشارکت طرفین و عبور از این مرحله حساس شده بود.

اعتصاب‌کنندگان روز چهارشنبه گذشته در مقابل مقر ارتش در خارطوم در پاسخ به درخواست نیروهای آزادی و تغییر موانع موجود در خیابان‌های اصلی منتهی به میدان اعتصاب را رفع کردند. 

از روز دوشنبه تا کنون در حمله به اعتصاب‌کنندگان و تلاش برای رفع موانع در میدان اعتصاب، سه نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند. 

نیروهای آزادی و تغییر مسئولیت این حملات را متوجه نیروهای «پشتیبانی سریع» کردند اما این نیروها، جبهه‌ها و گروه‌های انقلابی را متهم به دخالت در این حملات کردند. 

هزاران نفر از مردم سودان از تاریخ ششم آوریل در مقابل ستاد فرماندهی ارتش برای اعمال فشار بر شورای نظامی به منظور عملیات انتقال قدرت به غیر نظامیان اعتصاب می‌کنند.

فرماندهی ارتش سودان به دنبال اعتراض‌های مردمی گسترده چند ماهه علیه اوضاع نامساعد اقتصادی در این کشور در تاریخ ۱۱ آوریل «عمر البشیر»  را پس از ۳۰ سال از قدرت برکنار کرد.  

 

رسانه سودان عمر البشیر آزادی برهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر