کد خبر: 764411 A

یک منبع مصری نزدیک به ریاست‌جمهوری این کشور فاش کرد که ریاض و ابوظبی در تلاش برای اعمال فشار بر قاهره هستند تا مواضعی خصمانه در قبال تهران اتخاذ کند.

به گزارش ایلنا به نقل از العربی الجدید، منابع مصری نزدیک به این خبرگزاری از وجود رایزنی‌ها و مشاوره‌ها بین مصر، امارات و عربستان به دنبال تحولات اخیر منطقه در پی هدف قرار گرفتن چهار کشتی در آب‌های امارات در بندر الفجیره و نیز حمله به تأسیاست نفتی حیاتی عربستان خبر دادند. این رایزنی‌ها شاهد بروز تفاوت‌هایی است که البته به سطح اختلاف نظر نمی‌رسد و آن به دلیل درخواست ریاض از قاهره برای اعلام موضع عملی در حمایت از جبهه مخالف ایران و انجام اقداماتی در مجازات علیه تهران است تا به این طریق موضع کشورهای منطقه در مقابله با تهران تقویت شود، اما مصر این رویکرد را با مواضع سیاسی خود در منطقه که با ورود به مواضع صریح خصمانه علیه تهران مخالف است، سازگار نمی‌بیند. 

یک منبع دیپلماتیک گفت که قاهره روابط دیپلماتیک با تهران را فراموش نمی‌کند و امکان ندارد که آنها را نادیده بگیرد، هر چند که در سطح پایینی باشند.

یک منبع دیپلمات مصری دیگر نیز فاش کرد: «در حال حاضر مذاکراتی در جریان است که در چارچوب پیام‌های هشدارآمیز دو کشور عربستان و امارات علیه ایران، در پی تحریک قاهره برای اعزام نیروهای نظامی به خاک این دو کشور عربی با عنوان وظایف آموزشی است». 

این منبع توضیح داد که مصر در حال حاضر با این درخواست مخالف است مگر اینکه دو کشور با ارائه کمک‌های مالی و پتروشیمی و سرمایه‌گذاری‌های مستقیم مسیر مواضع را تغییر دهند.

وی افزود: «عربستان سعودی پیشنهاد داده است که دوره کمک‌های رایگان نفتی از جانب شرکت آرامکو را که به ارزش حدود ۷۵۰ میلیون دلار در ماه است، تمدید می‌کند و وعده عدم استرداد امانت‌های ارزی دلار عربستان در بانک مرکزی مصر را که زمان تحویل آنها نزدیک است، ‌داده است». 

«عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهوری مصر روز چهارشنبه گذشته از «محمد بن زاید» ولیعهد أبوظبی در قالب سفر غیر منتظره به قاهره استقبال کرد و دو طرف در این دیدار تحولات منطقه خلیج‌فارس را مورد بحث و بررسی قرار دادند. 

«بسام راضی» سخنگوی ریاست جمهوری مصر در پی دیدار بن زاید از قاهره گفت:‌ «دو طرف درباره آخرین تحولات منطقه به ویژه در سایه حوادث اخیر عملیات خرابکارانه علیه چهار کشتی در آب‌های امارات و حمله به تأسیسات نفتی سعودی بحث و تبادل نظر کردند».

وی تأکید کرد که عبدالفتاح السیسی در این دیدار بر موضع ثابت مصر در قبال امنیت منطقه خلیج‌فارس که بخش جدائی‌ناپذیر امنیت ملی قاهره است، تأکید کرد. 

راضی توضیح داد که بن زاید در این دیدار بر اهمیت ادامه هماهنگی و مشاوره‌های گسترده و تبادل دیدگاه‌ها بین دو کشور و دیگر کشورهای عربی تأکید کرده است تا با چالش‌های پیش روی امت عربی مقابله و از مداخله در امور داخلی کشورهای عربی که ثبات و امنیت منطقه و ملت‌های آن را به خطر می‌اندازد، جلوگیری شود. 

زاید در این دیدار از نقش محوری و راسخ مصر به عنوان رکن اصلی امنیت و ثبات منطقه تقدیر کرده است.

ایران عربستان سعودی مصر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر