کد خبر: 763690 A

مردم فلسطین امروز- چهارشنبه- هفتاد و یکمین سالگرد روز نکبت را با انجام فعالیت‌های گسترده در کرانه باختری، ‌نوار غزه و اردوگاه‌های مختلف زنده نگه داشتند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، مردم فلسطین امروز -چهارشنبه- در هفتاد و یکمین سالگرد واقعه روز نکبت دست به انجام فعالیت‌های گسترده‌ای در غزه،‌ کرانه باختری و اردوگاه‌های مختلف زدند. 

شهرهای مختلف و اردوگاه‌های غزه صبح امروز دست به اعتصاب فراگیر زدند. هم‌زمان با این اعتصاب، میلیون‌ها نفر برای برپائی تظاهرات در مرزهای شرقی نوار غزه آماده می‌شدند. 

تمام نهادهای دولتی و اماکن تجاری در پاسخ به دعوت هیأت عالی برای برپائی تظاهرات روز بازگشت و شکست محاصره تعطیل شدند.

«عبداللطیف القانوع» سخنگوی جنبش حماس در اظهارات مطبوعاتی خود گفت: «مردم فلسطین در هفتاد و یکمین سالگرد روز نکبت، صحنه وحدت کلمه و بیان و راهپیمائی‌های صلح‌آمیز و مقاومت نظامی را برای تأکید بر حق بازگشت و مخالفت با تمام توطئه‌ها علیه مساله فلسطین ترسیم می‌کنند». 

وی افزود: «توده‌های فلسطین امروز در مراسم هفتاد و یکمین سالروز نکبت به سمت مرزها می‌روند تا بر عزم و اراده  قوی خود برای ادامه مسیر مقاومت و مقابله با اشغالگری اسرائیل تأکید کنند». 

پیش‌بینی می‌شود که در شهر «رام الله» مرکز کرانه باختری تظاهرات گسترده‌ای از مقابل آرامگاه «یاسر عرفات» رئیس پیشین تشکیلات خودگردان آغاز شود. 

نیروهای ملی و اسلامی در استان رام‌الله و البیرة به مشارکت گسترده در فعالیت‌های روز بازگشت دعوت کردند. 

نیروهای ملی همچنین روز جمعه آینده را روز تشدید در نقاط برخورد با نیروهای اشغالگر اعلام کردند. 

روز گذشته -سه‌شنبه- هزاران فلسطینی در راهپیمائی گسترده از گروه‌های سازمان آزادی بخش در غزه خواستند تا روز نکبت را با عنوان «از خاکستر نکبت تا تجسم بازگشت تمام توطئه‌ها را بر می‌اندازیم» احیا کند. 

این تظاهر کنندگان بر حق بازگشت و مخالفت با طرح معامله قرن آمریکا و حمایت از مواضع رهبری فلسطین تأکید کردند.

مردم فلسطین در این روز تراژدی انسانی را در حق خود به یاد می‌آورند که رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸ تشکیل شد و بیش از ۷۵۰ فلسطینی از سرزمین خود آواره شدند. 

امروز تمام اردوگاه‌های فلسطین شاهد راهپیمائی برای تأکید بر حق بازگشت و مخالفت با هر نوع شهرک‌سازی بود. 

در همین راستا آمار جدید وزارت بهداشت فلسطین امروز  اندکی پیش از آغاز راهپیمائی‌ها در طول مرزها حاکی از آن است که ۳۰۵ نفر از زمان آغاز راهپیمائی روز بازگشت و شکست محاصره شرق غزه شهید شده‌اند که در این میان ۵۹ کودک، ۱۰ زن و یک سالخورده وجود دارد. 

بر اساس این آمار، ۱۷ هزار و ۳۳۵ فلسطینی زخمی شده‌اند که سه هزار و ۵۶۵ نفر از آنها کودک، هزار و ۱۶۸ نفر زن و ۱۰۴ نفر سالخورده هستند. 

 

رژیم صهیونیستی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر