کد خبر: 763442 A

شورای نظامی حاکم بر سودان شب گذشته- سه‌شنبه- اعلام کرد که با نیروهای جنبش آزادی و تغییر برای دوره انتقالی به مدت سه سال به توافق رسیده است.

به گزارش ایلنا به نقل از فرانس ۲۴، «یاسر عطا» یکی از اعضای شورای نظامی حاکم بر سودان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «این شورا با نیروهای جنبش آزادی و تغییر به توافق رسیده است که مرحله انتقالی تحویل قدرت سه سال باشد که شش ماه نخست آن به اولویت امضای توافق‌های صلح و توقف جنگ در سراسر کشور اختصاص دارد». 

وی با اشاره به تشکیل دو شورای حاکمیتی و وزیران افزود: «ما به مرم قول می‌دهیم که این توافق به صورت کاملا صلح آمیز کامل شود و انتظارات مردم را طی کمتر از ۲۴ ساعت محقق کند».

عطاالله درباره پارلمان نیز توضیح داد که دو طرف توافق کردند شورای قانونگذاری متشکل از ۳۰۰ عضو تشکیل شود که ۶۷ درصد آن را نیروهای آزادی و تغییر و ۳۳ درصد آن را قدرت‌های سیاسی دیگر تشکیل دهند. 

از سوی دیگر، «عباس مدنی» رهبر مدنی ائتلاف معترضان در همین کنفرانس گفت: «شورای حاکمیتی با توافق شورای نظامی و نیروهای آزادی و تغییر تشکیل می‌شود». 

دو طرف روز دوشنبه گذشته برای ساختار قدت متشکل از شورای حاکمیتی و شورای وزیران و شورای قانونگذاری توافق کرده بودند تا میزان مشارکت نظامیان و غیرنظامیان در جلسه سه شنبه تعیین شود.

به رغم توافق روز دوشنبه طرفین، خارطوم عصر همان روز شاهد حوادث خونینی بود که یک افسر ارشد و پنج تظاهر کننده در تیراندازی افراد مسلح ناشناس در میدان اعتصاب کشته شدند.

سودان توافق شورای حاکمیتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر