کد خبر: 761683 A

آسوشیتدپرس گزارش داد:

وزیر خارجه آمریکا بناست در روزهای آینده به روسیه سفر کرده و با رئیس‌‌جمهوری این کشور دیدار کند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت خارجه آمریکا روز گذشته -جمعه- اعلام کرد که «مایک پمپئو»، وزیر خارجه این کشور، بناست در روزهای آینده به روسیه سفر کرده و با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌‌جمهوری روسیه، دیدار و گفت‌وگو کند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که تنش میان دو کشور بر سر ونزوئلا و سیاست سخت‌گیرانه ایالاتمتحده نسبت به ایران از جمله موضوعات مورد بحث بین دو طرف است. 

پمپئو بناست روز سه‌شنبه به سوچی سفر و با پوتین و «سرگئی لاوروف»، همتای روس خود، دیدار کند. 

این نخستین سفر پمپئو به روسیه در سمت وزیر خارجه است. این در حالی است که منتقدان دولت آمریکا، از جمله دموکرات‌ها، به این نکته اشاره کردند که پیش از سفر پمپئو خبر دخالت روسیه در کودتا در مونته‌نگرو از روی پایگاه وزارت خارجه ایالات متحده برداشته شده است. 

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که لاوروف و پوتین و پمپئو درباره «چالش‌های دوجانبه و چندجانبه» که در برابر دو کشور قرار دارد، با یکدیگر گفت‌وگو خواهند کرد. یک مقام ارشد وزارت خارجه گفت که گفت‌وگوهای میان دو طرف، علاوه بر ایران و ونزوئلا، شامل توافق منع تسلیحاتی، گفت‌وگوهای آمریکا با کره شمالی، سوریه، صدور روادید برای جدایی‌طلبان در شرق اوکراین و نگرانی‌های واشنگتن از احتمال دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۲۰ را شامل می‌شود. 

این مقام ارشد که نخواست نامش فاش شود گفت که پمپئو انتظار ندارد که از این گفت‌وگوها به نتیجه‌ای «ناگهانی» برسد و در عوض آن را «فرصتی برای ادامه دادن گفت‌وگوها در سطوح بالاتر می‌داند».

 

سرگئی لاوروف ولادیمیر پوتین مایک پمپئو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر