کد خبر: 760717 A

وزیر خارجه آمریکا در قالب سفر از پیش تعیین‌نشده‌ای از عراق دیدار کرده و با نخست‌وزیر و رئیس‌جمهوری این کشور بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از سومریه نیوز، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا شامگاه گذشته- سه‌شنبه- بدون اعلام قبلی به عراق سفر کرده و با «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر این کشور درباره نگرانی‌های امنیتی واشنگتن از افزایش نفوذ ایران در منطقه بحث و تبادل نظر کرد. 

این دیدار دو روز پس از آن صورت گرفت که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که واشنگتن سری هواپیماهای جنگنده «آبراهام لینکن» و نیروهای بمب‌افکن را به دلیل تهدید واقعی نیروهای ایرانی به خاورمیانه اعزام خواهد کرد.

پمپئو پس از نشست با عبدالمهدی در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «ما با یکدیگر درباره لزوم تضمین حمایت مناسب عراق از نیروهای آمریکایی حاضر در این کشور صحبت کردیم».

همچنین منبعی در دولت عراق تأکید کرد که پمپئو با عبدالمهدی نشست داشته است اما جزئیات بیشتری از این نشست ارائه نداد.

پمپئو گفت: «هدف از این نشست آگاه کردن مقامات عراقی از خطر روز افزونی است که ما از آن مطلع هستیم تا بتوانند به طور موثر از نیروهای آمریکا حمایت و پشتیبانی کنند». 

وی با بیان حمایت کشورش از حاکمیت عراق گفت: «ما نمی‌خواهیم هیچ طرفی در امور این کشور مداخله کند آن هم از طریق حمله یک کشور دیگر».

پمپئو پیش از برگزاری نشست‌ها در پاسخ به پرسشی درباره وجود احتمال خطر ایران برای دولت عراق و نگرانی‌های آمریکا نسبت به حاکمیت این کشور گفت:‌ «به طور کلی خیر! چنین تهدیدی وجود ندارد، این نوع موضع گیری در حقیقت همان استراتژی امنیت ملی ما زمان آغاز دوره ریاست «دونالد ترامپ» بوده است». 

وی درباره تصمیم انتقال جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌ها به منطقه گفت:‌ «واشنگتن می‌خواهد از منافع خود در برابر تهدید ایران دفاع و تضمین کند که از امکانات و نیروهای لازم برای تحقق این هدف برخوردار است».

وزیر خارجه آمریکا در ادامه افزود: «پیام ما به ایرانیان ما را در موقعیتی قرار می‌دهد که امیدوارم بازدارنده باشیم و آنها نیز دوباره به موضوع حمله به منافع آمریکا فکر کنند». 

وی تأکید کرد که اطلاعات آمریکا درباره حملات قریب الوقوع، بسیار خاص است.

پمپئو گفت که آمریکا از عراق خواست تا خیلی سریع نیروها و گروه‌های مستقلی را که تحت نفوذ ایران هستند، ‌به تسلیم شدن در برابر دولت مرکزی وادار کند. وی مدعی شد که این گروه‌ها موجب کمتر شدن ثبات و امنیت عراق می‌شوند. 

وزیر خارجه آمریکا در پایان گفت که با مقام‌های عراقی درباره نیازهای آنان در بخش انرژی،‌ زیرساخت‌ها و به ویژه در سه بخش برق، نفت و گاز طبیعی بحث و رایزنی کرده است.  

وی تأکید کرد که در این دیدار راهکارهای حرکت سریع برای اجرای پروژه‌هایی که به بهبود شرایط زندگی مردم کمک می‌کند را مورد بررسی قرار داده‌اند.

انرژی عراق مصاحبه واشنگتن وزیر خارجه آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر