سرخط خبرها:
کد خبر: 760305 A

بلومبرگ گزارش داد:

تصمیم هیأت انتخابات ترکیه برای لغو نتایج انتخابات شهرداری‌ها در استانبول موجب کاهش شدید ارزش لیره در سایه افزایش نگرانی‌های سرمایه‌گذاران از حالت عدم ثبات سیاسی در این کشور شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، بلومبرگ گزارش داد که به دنبال اعلام تصمیم لغو نتایج انتخابات شهرداری در شهر استانبول‌، بزرگ‌ترین شهر ترکیه، ارز این کشور روز گذشته- دوشنبه- با بیش از  سه درصد کاهش مقابل ارز آمریکا، پایین‌ترین سطح در هفت ماه گذشته را تجربه کرد. 

کاهش نرخ ارز ترکیه امروز -سه‌شنبه- همچنان ادامه داشت و رأس ساعت ۹ و ۱۴ دقیقه به وقت محلی  با ۹۴ صدم در صد کاهش به ۶.۱۳۸۴ لیره در مقابل دلار رسید. 

بلومبرگ در ادامه افزود که سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از انجام معاملات با لیره به منظور در امان بودن از سقوط احتمالی ارزش آن تلاش می‌کنند. 

«ایلیا‌ گاف اشتاین» استراتژیست ارزها در شرکت خدمات بانکی «استاندارد چارترد» گفت: «سرمایه‌گذاران بار دیگر نسبت روی وضعیت شکننده و فرسایشی  نهادهای دموکراتیک در ترکیه متمرکز شده‌اند». 

بر اساس این گزارش، لیره ترکیه از اوایل سال جاری میلادی به دنبال خطرهای ژئوپلیتیک و تنش‌های مداوم بین آنکارا و واشنگتن به میزان ۱۵ درصد افت کرده است.

انتخابات ترکیه سرمایه گذاران شهرداری استانبول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر