کد خبر: 756466 A

سوسیالیست‌های اسپانیا در انتخابات این کشور به پیروزی رسیدند اما هم‌زمان برای اولین بار از زمان پایان حکومت نظامی در دهه ۱۹۷۰، یک حزب راست افراطی هم وارد پارلمان خواهد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، حزب سوسیالیست‌ اسپانیا در انتخابات روز گذشته -یکشنبه- به پیروزی رسید، اما نتوانست اکثریت را در پارلمان از آن خود کند. 

در نتایج نهایی انتخابات اسپانیا سوسیالیست‌های این کشور توانستند ۲۸ و هفت دهم درصد از آرا را به خود اختصاص دهند. حزب مردمی نیز ۱۶ و هفت دهم درصد را از آن خود کرد و حزب راست افراطی بوکس نیز ۱۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد. این نخستین‌بار از دهه ۱۹۷۰ است که حزبی از راست افراطی وارد پارلمان این کشور می‌شود. 

از سوی دیگر، حزب مردمی که تا ماه می ۲۰۱۸ بر کشور حکمرانی داشت، شکستی سخت را متحمل شد و در پارلمان جدید اسپانیا تنها توانست ۶۶ کرسی از ۱۳۷ کرسی پیشین خود را حفظ کند. 

حزب سوسیالیست موفق شد ۱۲۳ کرسی را به خود اختصاص دهد و حزب پودموس نیز توانست ۴۲ کرسی از آن خود کند. 

_106630753_spainfinal_results_640-nc--

گرچه این انتخابات در نهایت به معنای پیروزی ائتلاف حزب سوسیالیست و پودموس است، اما این دو نتوانستند ۱۷۶ کرسی لازم برای به دست آوردن اکثریت در میان ۳۵۰ کرسی پارلمان را به دست آورند.  این بدان معناست که حزب حاکم ناگریز باید با احزابی چون بوکس دست به ائتلاف بزند.

انتخابات اسپانیا پدرو سانچز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر