سرخط خبرها:
کد خبر: 756444 A

جان بولتون:

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که واشنگتن برای آزادی دانشجوی زندانی‌شده این کشور در کره شمالی پولی به پیونگ‌یانگ پرداخت نکرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری فاکس نیوز، «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز گذشته -یکشنبه- گفت که واشنگتن برای آزادی «اتو وارمبیر» دانشجوی زندانی‌شده این کشور در کره شمالی، دو میلیون دلار به پیونگ‌یانگ پرداخت نکرد، هرچند که مقام‌های رسمی مدارک پرداخت چنین پولی را امضا کرده بودند. 

بولتون در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز گفت که چنین «به نظر می‌رسد» که کره‌شمالی در آن زمان صورت‌حسابی را برای هزینه‌های بیمارستان وارمبیر به «ژوزف یون»، نماینده ویژه آمریکا در امور کره‌شمالی، تحویل داده بود. 

بولتون در پاسخ به این‌که آیا کره شمالی در قبال هزینه‌های بیمارستانی وارمبیر از آمریکا تقاضای پول کرده بود گفت: «این اتفاق پیش از حضور من در دولت رخ داد، اما تا جایی که من می‌دانم چنین شده است.»

وی در پاسخ به این‌که آیا نماینده ایالات متحده در امور کره شمالی مدارک هزینه‌های بیمارستانی این دانشجوی آمریکایی را امضا کرده یا نه گفت: «تا جایی که به من گفته‌اند، بله.»

بولتون در پاسخ به این‌که آیا دولت آمریکا در قبال آزادی وارمبیر پولی به پیونگ‌یانگ پرداخت کرده است یا نه گفت: «قطعا چنین نیست.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس از سوی دیگر گزارش داد که بولتون اعلام کرده که کشورش علاقه چندانی به گفت‌وگوهای چندجانبه با کره‌شمالی برای کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای ندارد. وی در ادامه گفت‌وگوی خود با شبکه خبری فاکس گفت که ایالات‌متحده بنا ندارد دیگر کشورها را از گفت‌وگوهای هسته‌ای با پیونگ‌یانگ کنار بگذارد، اما «در حال حاضر علاقه‌ای به گفت‌وگوهای چندجانبه نداریم.»

بولتون همچنین گفت: «به گمانم رهبر کره‌شمالی خواستار گفت‌وگوهای دوجانبه با آمریکا بوده که به این امر هم دست یافته است».

وی افزود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، مخالفتی با دیدار با «کیم جونگ‌اون» رهبر کره‌شمالی، برای بار سوم ندارد.   

 

 

 

 

جان بولتون کیم جونگ اون دونالد ترامپ آمریکا و کره شمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر