کد خبر: 753371 A

رئیس دولت وفاق ملی لیبی از شورای امنیت سازمان ملل خواست که یک کمیته حقیقت‌یاب برای تحقیق درباره تخلف‌های صورت گرفته توسط نیروهای موسوم به ارتش ملی این کشور در طرابلس و مناطق دیگر اعزام کند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی از شورای امنیت سازمان ملل خواست یک کمیته حقیقت‌یاب به منظور تحقیق در جنایت‌های نیروهای موسوم به ارتش ملی به فرماندهی «خلیفه حفتر» در طرابلس و شهرهای دیگر این کشور اعزام کند. 

سراج این درخواست را در بیانیه منتشر شده از سوی دفتر مطبوعاتی وی مطرح کرده که طی آن نیروهای حفتر را به کشتار غیر نظامیان، استفاده از افراد زیر سن قانونی در جنگ، حملات موشکی به اماکن پرجمعیت و بمباران فرودگاه شهری در طرابلس و نیز بمباران مدارس، آمبولانس‌ها و بیمارستان‌های غیر نظامی متهم کرده است.

در این بیانیه همچنین با اشاره به اظهارات دو روز گذشته «احمد المسماری» سخنگوی نیروهای حفتر درباره مشارکت هواپیماهای به اصطلاح «دوست» در بمباران هوائی طرابلس و مناطق اطراف، این اقدامات را تجاوز به حاکمیت لیبی و مشارکت آشکار در جنایت‌های بزرگ برشمرده است. 

سراج کشورهایی را که در این حملات مشارکت داشته‌اند، مسئول کامل جنایت‌ها خواند و خواستار اعزام کمیته حقیقت‌یاب و کمیته مجازات برای مشارکت و حمایت تسلیحاتی از این تجاوزها شد.

سراج در این بیانیه تاکید کرد:‌ «درخواست ما برای اعزام این کمیته از اطمینان کامل ما نسبت به این موضوع نشأت می‌گیرد که حفتر و نیروهایش و حامیان وی مرتکب جنایت جنگی شده و قوانین بین‌المللی حقوق بشری را نقض کرده‌اند. بنابراین باید در داخل کشور و در سطح بین‌المللی محاکمه شوند. این درخواست، جامعه بین‌الملل و صداقت و اعتبار آن را در کشف حقیقت و محاکمه تجاوزگران و عاملان جنایت راستی‌آزمایی می‌کند». 

 سراج تأکید کرد که لیبی گروگان درگیری‌ها و اختلافات منطقه‌ای و بین المللی نبوده و منتظر توافق آنها نخواهد بود. 

وی از کشورهایی که موضع خود را به صراحت اعلام کرده و خواستار توقف فوری حملات و خروج نیروهای متجاوز شده‌اند، تشکر و قدردانی کرد. 

 

دولت شورای امنیت شورای امنیت سازمان ملل لیبی طرابلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر