کد خبر: 752129 A

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپااعلام کرد که این اتحادیه مشروعیت شورای انتقالی نظامی در سودان را به رسمیت نمی‌شناسد و خواهان انتقال سیاسی قدرت به غیر نظامیان است.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی سخنرانی در مجمع عمومی پارلمان اروپا در استراسبورگ گفت که این اتحادیه از شورای انتقالی نظامی سودان انتظار دارد که گام‌های بیشتری در مسیر اعتماد سازی بردارد از جمله آزادی زندانیان سیاسی و محاکمه عوامل امنیتی مسئول که تظاهر کنندگان را هدف قرار دادند و بر اثر حملات آنها بسیاری از معترضان کشته شدند.  

وی تأکید کرد که انجام چنین اقدام‌هایی، زمینه‌ساز آغاز مذاکرات سیاسی هدفمند بین تمام گروه‌ها در این کشور می‌شود. 

موگرینی در ادامه با ابراز تمایل اتحادیه اروپا نسبت به رهبری دوره انتقالی توسط غیرنظامیان از حمایت این اتحادیه از درخواست‌های اتحادیه آفریقا خبر داد. 

اتحادیه آفریقا دوشنبه گذشته تهدید کرد که اگر ارتش سودان طی ۱۵ روز دیگر اداره این کشور را به گروه‌های سیاسی واگذار نکند، عضویت خارطوم در این اتحادیه را به حالت تعلیق درمی‌آورد. 

ارتش سودان به دنبال اعتراض‌های مردمی مستمر در تاریخ ۱۱ آوریل  «عمر البشیر» را از ریاست جمهوری این کشور خلع کرد و شورای انتقالی نظامی برای مدت دو سال تشکیل داد.

اتحادیه اروپا سودان عمر البشیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر