کد خبر: 752106 A

یک مقام رسمی امروز- چهارشنبه- گفت که دست کم چهار نفر در بمباران شدید طرابلس همزمان با اختلاف اروپا و کشورهای منطقه خلیج‌فارس به دنبال حمله ارتش ملی لیبی به پایتخت کشته شدند.

 به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، یک مقام رسمی لیبی از کشته شدن دست کم چهار نظامی در بمباران شدید طرابلس خبر داد. 

به دنبال حمله نیروهای «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به طرابلس، کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج‌فارس دچار دو دستگی شده‌اند.

پس از گذشت حدود دو هفته از آغاز حمله ارتش ملی لیبی به طرابلس، نیروهای حفتر همچنان در مناطق جنوبی این شهر با گروه‌های مسلح وابسته به دولت وفاق ملی درگیر هستند. 

اما منطقه جنوبی «ابو سلیم» در ساعات پایانی شب گذشته- سه شنبه- بمباران شد و صدای انفجارهای شدید تا مرکز شهر که زندگی عادی به دور از تأثیر خشونت‌ها در جریان است، شنیده می‌شد. 

«اسامه علی» سخنگوی دستگاه اورژانس در طرابلس در مصاحبه با رویترز بدون اشاره به گروه مسئول گفت که در این بمباران دست کم دو نفر کشته و هشت نفر زخمی شدند.

یک مقام دیگر در تلویزیون لیبی اعلام کرد که در این بمباران چهار نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شده‌اند. 

نیروهای متحد طرابلس، ارتش ملی لیبی را به پرتاب موشک در مناطق مسکونی متهم کرده‌اند اما ارتش ملی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که بمباران طرابلس هیچ ارتباطی به وی نداشته و گروه‌های مستقر در طرابلس را مورد سرزنش قرار داد. 

درست زمانی که موشک‌ها در شهر طرابلس فرود آمدند، قرار بود شورای امنیت سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایتالیا برای برقراری آتش‌بس در لیبی را تصویب کند.

 قدرت‌های خارجی از وقایع لیبی به شدت نگران هستند اما از اتخاذ موضع یکسان در قبال تازه‌ترین رویدادها و تحولات این کشور از زمان سقوط «معمر القذافی» دیکتاتور سابق در سال ۲۰۱۱ ناتوان هستند. 

بر اساس آخرین برآوردهای سازمان ملل، جنگ داخلی لیبی تاکنون ۱۷۴ کشته و ۷۵۶ زخمی به جای گذاشته و حدود ۲۰ هزار نفر را آواره و روند عملی شدن طرح بین‌المللی صلح را به تأخیر انداخته است. 

گزارش‌های سازمان ملل حاکی از آن است که امارات و مصر با ارائه کمک‌های تسلیحاتی به حفتر از وی حمایت می‌کنند حال آنکه نیروهای موسوم به ارتش ملی این کشور، قطر و ترکیه را به حمایت از گروه‌های رقیب با گرایش‌های اسلامی متهم می‌کنند.

تقسیم‌های دیپلماتیک در حوزه خلیج‌فارس نیز مانند تقسیم‌های اروپا در قبال حوادث لیبی است به گونه‌ای که ایتالیا، استعمارگر سابق لیبی موضعی مخالف با موضع فرانسه در این زمینه دارد. 

فرانسه در گذشته از خلیفه حفتر حمایت کرده اما ایتالیا که دارای منافع نفتی بسیار زیادی در لیبی است، از «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی حمایت و نسبت به مخالفت فرانسه با دولت او ابراز خشم و ناراحتی کرده است. 

السراج رو گذشته -سه‌شنبه- اعلام کرد که جنگ با خروج نیروهای ارتش ملی و بازگشت آنها به همان جای نخست خود پایان می‌یابد.

طرابلس درگیری در لیبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر