کد خبر: 751697 A

شورای انتقالی نظامی در سودان برای اولین بار موضع خود در قبال ادامه مشارکت نیروهای این کشور در جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن را آشکار کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، خبرگزاری رسمی سودان به نقل از شورای نظامی انتقالی تأکید کرد که نیروهای این کشور به مشارکت در جنگ یمن تا زمان تحقق اهداف ائتلاف ادامه خواهند داد.

این خبرگزاری به نقل از «محمد حمدان» معاون ریاست شورای نظامی اعلام کرد: «ما تا زمان تحقق اهداف ائتلاف به تعهداتمان در قبال این ائتلاف پایبند بوده و نیروهایمان در یمن باقی خواهند ماند».

سودان شریک اصلی ائتلاف متجاوز سعودی- اماراتی در یمن است و هزاران سرباز سودانی در صفوف نیروهای این ائتلاف حضور دارند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که «عبدالفتاح البرهان» رئیس جدید شورای انتقالی نظامی سودان هماهنگ‌کننده اعزام سربازان سودانی به یمن و سرپرست نیروهای حاضر در صفوف ائتلاف است. وی به حکم مسئول هماهنگ‌کننده نقش نظامی سودان در جنگ یمن با فرماندهان برجسته نظامی در منطقه خلیج‌فارس ارتباط تنگاتنگی دارد. 

بیشتر نیروهای زمینی سودان در جنگ یمن از محمد حمدان مشهور به «حمیدتی» معاون ریاست شورا و فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع تبعیت می‌کنند. 

«عمر البشیر» رئیس جمهوری مخلوع سودان در سال ۲۰۱۵ میلادی در چارچوب ایجاد تحول اساسی در ساختار سیاست خارجی این کشور، نیروهایش را به یمن اعزام و با همبستگی نظامی با ائتلاف سعودی روابط چندین ساله خود را با ایران متزلزل کرد. 

ارتش سودان پس از چهار ماه تظاهرات مستمر مردم، البشیر را از قدرت برکنار کرد و شورای انتقالی نظامی برای مدت دو سال اداره امور را در دست گرفت.

ائتلاف متجاوز شورای نظامی سودان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر