کد خبر: 751039 A

خبرگزاری « یونهاپ» کره‌جنوبی از احتمال برگزاری نخستین نشست رهبر کره‌شمالی با رئیس‌جمهوری روسیه طی هفته آینده خبر داد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، منابع آگاه پیش‌بینی کردند که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در تاریخ ۲۴ آوریل به منطقه خاور دور سفر کند و احتمال برگزاری نشست با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی در این سفر بسیار محتمل است.

این منبع افزود که پوتین احتمالا پس از شرکت در همایشی درباره «حرکت زیرساختی» با عنوان «یک کمربند و یک جاده» که در روزهای ۲۶ تا ۲۷ آوریل در پکن برگزار خواهد شد،‌ به منطقه خاور دور در مجاورت بخش شمال شرقی کره‌شمالی سفر خواهد کرد.

منبع دیگری نیز با اشاره به اینکه نشست بین کیم و پوتین احتمالا قبل یا بعد از همایش پکن برگزار می‌شود، گفت: «نشانه‌هایی دال بر آمادگی کره‌شمالی برای برگزاری نشست وجود دارد».

مسکو هنوز زمان برگزاری این نشست را به صورت دقیق اعلام نکرده اما خبرگزاری تاس روسیه در اوایل ماه مارس به نقل از سخنگوی کرملین اعلام کرده بود که مسکو و پیونگ یانگ موضوع سفر کیم به روسیه را از طریق کانال‌های دیپلماسی بررسی کرده و زمان دقیق آن در آینده‌ای نزدیک مشخص خواهد شد. 

پیش بینی‌های روز افزون حاکی از آن است که با توجه به سفرهای دوجانبه اخیر مقامات مسکو و پیونگ‌یانگ که از آمادگی آنها برای نشست مهمی بین دو کشور خبر می‌دهد، نشست پوتین و کیم در آستانه برگزاری است.

 «کیم چانگ سون» رئیس فعلی ستاد اون در روزهای ۱۹ تا ۲۵ ماه مارس گذشته از مسکو و «ولادی‌وستوک» دیدار کرده است. وی مسئول تدارکات لجستیک قبل از پروازهای خارجی رهبر کره‌شمالی است.

«ولادیمیر کولوکولتسیف» وزیر کشور روسیه که مسئول مسائل امنیتی است، نیز پیش از این به پیونگ‌یانگ سفر کرده است. 

پوتین در ماه می گذشته از کیم برای سفر به روسیه دعوت کرده بود و انتظار می‌رفت که وی پیش از پایان سال گذشته به مسکو سفر کند اما این سفر محقق نشد.

نشست کیم و پوتین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر