کد خبر: 750790 A

رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا خواستار آزادی شاهزاده سعودی بازداشت شده توسط مقام‌های عربستان شد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، «پیرانتونیو پنزیر» رییس کمیته حقوق بشر پارلمان اروپا از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان خواست تا «سلمان بن عبدالعزیز» شاهزاده سعودی بازداشت شده توسط مقام‌های این کشور را آزاد کند.

پنزیر با ارسال نامه ویژه به ولیعهد سعودی با اشاره به این شاهزاده که سال گذشته در شرایط نامشخص بازداشت شد، نوشت: «آنجا هنوز مردمی بدون وجود دلایل قانونی واضح یا محاکمه شدن بازداشت هستند».

وی همچنین با دعوت برای آزادی این شاهزاده گفت که عربستان حتما با چنین اقدامی پیام بسیار روشنی از پایبندی خود به ارزش‌های انسانی و برادرانه ارسال می‌کند به ویژه اینکه امت اسلامی در آستانه ورود به ماه رمضان قرار دارند.

بن سلمان بسیاری از افراد با نفوذ خاندان حکومتی را از قدرت برکنار و تعدادی از آنها را که با برخی سیاست‌های وی مخالفت کردند، بازداشت کرده است.

در نوامبر گذشته «ایلی حاتم» وکیل فرانسوی گفت که پدر شاهزاده سلمان دو روز پس از بازداشت پسرش با وی تماس گرفته و از او به عنوان دوست خاندان حکومتی خواسته وکالت پسرش را بپذیرد. این شاهزاده به قصر بن سلمان دعوت شد اما هر دو به سرعت با یکدیگر درگیر شدند و نگهبانان امنیتی شاهزاده سلمان رابه قدری کتک زدند که بیهوش شد. 

این وکیل فرانسوی تنها دلیل زندانی شدن شاهزاده سلمان را حسادت ولیعهد نسبت به او می‌داند، چرا که وی به دلیل ازدواج با دختر «عبدالله بن عزیز» پادشاه سابق سعودی و همچنین دریافت مدرک دکترای قانون از دانشگاه سوربن و تسلط به چندین زبان خارجی که زمینه ساز دیدار او با مقامات جهان از جمله «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه شده، از احترام فراوانی در بین خاندان سعودی برخوردار است.

روزنامه «الدیاریو» اسپانیا نیز نوشت که نزدیکان شاهزاده بازداشت شده معتقد هستند که دلیل بازداشت وی، ‌سفر به آمریکا در سال ۲۰۱۶ و دیدار با «ادم شف» و «برد شرمن» دو تن از نمایندگان دموکرات کنگره است. 

لازم به ذکر است  که زندان‌های عربستان در حال حاضر مملو از فعالان حقوقی، علمای دینی و اندیشمندان و اقتصاددانان و بسیاری از فعالان مدافع حقوق زنان است که در سپتامبر سال ۲۰۱۷ بازداشت شده‌اند.

حقوق بشر پارلمان اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر