کد خبر: 750566 A

اپوزیسیون سودان روز گذشته- شنبه- ضمن اعلام مخالفت با نخستین بیانیه رئیس جدید شورای نظامی انتقالی تأکید کرد که تا زمان تحقق خواسته‌های خود به اعتصاب‌ها و نافرمانی مدنی ادامه می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از حریت، اپوزیسیون سودان اعلام کرد که با نخستین بیانیه منتشر شده از سوی «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان مخالف است و تا زمان تحقق خواسته‌های خود به اعتصاب و تظاهرات ادامه خواهد داد.

برهان روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که شورای نظامی به منظور نمایندگی از حاکمیت دولت و تشکیل دولتی مدنی مورد اتفاق‌نظر همه در مرحله انتقالی دو ساله تشکیل خواهد شد.

گروه‌های اپوزیسیونی در واکنش به این بیانیه با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که موضع رئیس جدید شورای نظامی انتقالی هیچ یک از خواسته‌های مردم را محقق نکرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «انقلاب ما به صرف جایگزینی و جانشینی چهره‌های نظام و نقاب‌های فریبکار منتهی نخواهد شد، نخستین گام در براندازی نظام تحویل فوری قدرت و تشکیل دولت انتقالی مدنی است. مرحله انتقالی برای مدت چهار سال اداره امور را در دست خواهد داشت».

اپوزیسیون از هفت خواسته از جمله دستگیری، بازداشت و تعقیب همه رهبران دستگاه امنیتی و اطلاعاتی و فرماندهان معروف به ارتکاب جنایت علیه مردم خبر داده است.

اپوزیسیون سودان به بازسازی ساختار دستگاه امنیت و اطلاعات و برکناری عناصر مسلح از گردان‌های سایه، ‌دفاع ملی، پلیس مردمی و غیر آن فرا خواند.

در این بیانیه همچنین بر لزوم انحلال تمام دستگاه‌ها و نهادهای رژیم سابق و دستگیری فوری عناصر آنها و کنترل تمام فرماندهان جنایتکار در قتل و فساد مالی و محکامه فوری آنها تأکید شده است. 

اپوزیسیون سودان همچنین بر آزادی فوری تمام زندانیان سیاسی و نظامی از جمله افسرانی که با انقلاب همراه شدند، تأکید کرده است. 

نیروهای مخالف اعلام کرده‌اند که از خواسته‌های انقلاب عقب نشینی نخواهند کرد و فرصت پذیرش وعده‌های توخالی بدون عمل به آنها وجود ندارد. 

در ادامه بیانیه نیروهای مخالف آمده است که به اعتصاب‌ها در برابر مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح مردمی تا زمان تحقق کامل خواسته‌هایشان ادامه می‌هند.

هشت نفر از اعضای شورای نظامی انتقالی عصر روز گذشته در برابر رئیس این شورا و رئیس هیأت قضائی سوگند یاد کردند. 

شورای نظامی به دنبال صدور نخستین بیانیه برهان، نشستی را با هیأتی از مخالفان در مقر فرماندهی ارتش در خارطوم به منظور بررسی عملیات انتقالی پس از سقوط البشیر برگزار کردند. «عمر الدقیر» عضو هیأت مخالفان پس از نشست مذکور اعلام کرد که این هیأت خواستار مشارکت شهروندان با شورای نظامی در شورای انتقالی شده و امروز فهرستی از اسامی شهروندان به رئیس شورا ارائه خواهد شد. 

وی افزود: «ما خواستار دولت مدنی با اختیارات اجرائی کامل، محاکمه منصفانه تمام عوامل فساد و ریختن خون آنها، بازسازی دستگاه امنیت وابسته به نظام و واگذاری تمام ستادهای حزب کنگره ملی پیشین به مردم هستیم».

هزاران نفر از مردم سودان روز گذشته برای هشتمین روز متوالی مقابل مقر فرماندهی ارتش اعتصاب کردند تا در سایه نگرانی‌ها از سیطره ارتش، دستاوردهای انقلاب خود را حفظ کنند.

سودان اپوزیسیون سودان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر