کد خبر: 746644 A

شورای امنیت سازمان ملل فرمانده ارتش ملی لیبی را به توقف حمله به طرابلس فرا خواند و بر عزم این شورا بر محاکه عاملان افزایش درگیری‌ها در این کشور تأکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، «کریستف هوسگن» سفیر آلمان در سازمان ملل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت در پایان جلسه اضطراری و غیر علنی این شورا درباره لیبی که به درخواست انگلیس تشکیل شده بود، گفت: «شورای امنیت نیروهای ارتش ملی لیبی را  به توقف تمام تحرکات نظامی فرا خوانده است». 

وی در ادامه افزود: «اعضای شورای امنیت نسبت به افزایش فعالیت نظامی در نزدیکی طرابلس که ثبات لیبی و نقش میانجی‌گری سازمان ملل در حل سیاسی بحران را تهدید می‌کند،  ابراز نگرانی شدید کرده‌اند».

تمام اعضای شورای امنیت از جمله روسیه که حامی خلیفه حفتر است، وی را به توقف حمله اخیر خود به طرابلس فرا خوانده‌اند.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل روز گذشته- جمعه- در دیدار با حفتر در شهر «بنغازی» با ابراز نگرانی شدید از اوضاع این کشور ابراز امیدواری کرد که از درگیری‌های خونین در این کشور اجتناب شود.

دیپلمات‌ها گزارش دادند که «غسان سلامه» فرستاده سازمان ملل در امور لیبی به شورای امنیت اطلاع داده که حفتر قصد توقف حمله به طرابلس به منظور  تسلط بر این شهر را ندارد. 

گوترش پیش از ترک لیبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «لیبی را با قلبی اندوهگین و نگرانی عمیق ترک می‌کنم، همچنان امیدوارم که از درگیری‌های خونین در طرابلس و اطراف آن اجتناب شود که این امری ممکن است». 

عصر روز گذشته درگیری‌های شدیدی بین گروه‌های مسلح وابسته به دولت وفاق ملی و نیروهای حفتر در ۵۰ کیلومتری طرابلس صورت گرفت. 

منابع نظامی وابسته به دولت وفاق ملی از وقوع مجدد درگیری‌ها در مناطق جنوب طرابلس همزمان با ورود تجهیزات نظامی از شهر «مصراته» خبر دادند.

پیش از این نیز «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی و فرمانده ارشد ارتش این کشور دستور تشکیل اتاق عملیات مشترک در منطقه غربی را صادر کرده بود. 

نیروهای حفتر عصر روز پنج شنبه با هدف در دست گرفتن کنترل شهر طرابلس، مقر دولت وفاق ملی، حمله خود را آغاز کردند و سراج نیز حامیان و متحدانش در گروه‌های مختلف را به مقابله با آنان فرا خواند. 

شورای امنیت طرابلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر