کد خبر: 746104 A

نیروهای فرمانده ارتش ملی لیبی در شرق این کشور همزمان با ورود دبیر کل سازمان ملل متحد به طرابلس به سمت غرب پیشروی و اعلام کردند که این شهر مقصد آنها است.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، نیروهای «خلیفه حفتر» فرمانده نظامی ارتش لیبی در شرق این کشور از حرکت به سمت طرابلس خبر دادند.

این نیروها همزمان با ورود «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کردند که شهر طرابلس مقصد آنهاست.

همزمان با پیشروی نیروهای حفتر به سمت طرابلس، دولت وفاق ملی اعلام آباده‌اش کرده و از فراهم کردن مقدمات گفت‌وگوی ملی خبر داده است.

دفتر رسانه‌­ای نیروهای شرق لیبی به فرماندهی حفتر اعلام کرد که به این نیروها دستور داده شده به منظور مبارزه بقایای گروه­‌های تروریستی در غرب لیبی به سمت غرب کشور حرکت کنند.

«احمد المسماری» سخنگوی نیروهای حفتر گفت: «ما طرابلس را برای کسب مال و مقام نمی‌­خواهیم بلکه هدف ما از طرابلس بازگشت هیبت و کرامت به این شهر است».

دولت وفاق ملی در طرابلس که جامعه بین‌الملل آن را به رسمیت می­‌شناسد، پس از تحرک نیروهای حفتر خود را در وضعیت آماده باش قرار داده است.

 ساکنان شهرک نفتی «رأس لانوف» در شرق اعلام کردند که شاهد حرکت تانک‌ها و خودروهای زرهی به سمت غرب بوده­‌اند.

اواسط ماه مارس نیروهای حفتر به جنوب شهر سرت وارد شده بودند که همین مسأله موجب شد نیروهای دولت وفاق ملی در این منطقه در وضعیت آماده‌باش قرار گیرند.

تنش­ها در لیبی همزمان با حضور هیأت سازمان ملل در این کشور برای برگزاری همایش ملی در شهر «غدامس» در جنوب غرب آن به منظور حل سیاسی بحران و فراهم کردن زمینه­‌های برگزاری انتخابات تشدید شده است.

گوترش طی سفری دو روزه وارد لیبی شد و قرار است با «فائز السراج»، رئیس شورای ریاستی لیبی و «خالد المشری» رئیس شورای عالی دولت و تعدادی از مسئولان دولت وفاق ملی این کشور دیدار کند. وی همچنین برای دیدار با خلیفه حفتر به شهر بنغازی در شرق لیبی نیز سفر می­‌کند.

نیروهای حفتر در ماه فوریه گذشته پس از یک ماه عملیات علیه گروه­‌های تروریستی بر منطقه جنوب لیبی و همچنین میدان نفتی «الشراره» تسلط یافتند.

 

 

آماده باش دبیر کل سازمان ملل لیبی طرابلس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر