کد خبر: 740600 A

وزارت دادگستری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک عنصر سابق اطلاعات نظامی آمریکا روز گذشته- جمعه- به انجام عملیات جاسوسی برای چین اعتراف کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ران راکول هانسن» مقام پیشین اطلاعات نظامی این کشور در حالی که عازم فرودگاه بین المللی «سیاتل-تاکوما» برای سفر به چین بود، بازداشت شد.

این بیانیه تأکید کرده است که هانسن اسناد دفاعی محرمانه به همراه داشته است. 

این مقام بازنشسته نظامی آمریکا که به دو زبان ماندارین و روسی کاملا مسلط است،‌ اعتراف کرد که عوامل اطلاعاتی چین در سال ۲۰۱۴ با او تماس گرفته و در مقابل پرداخت صدها هزار دلار، اطلاعاتی به ویژه در زمینه صنعت دفاعی از وی دریافت کرده‌اند.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است که یکی از همکاران هانسون در سال ۲۰۱۶ اطلاعاتی از آمادگی نظامی این کشور را در اختیار هانسون قرار داده است.

بر اساس این بیانیه هانسون از این موضوع آگاهی داشته است که این اطلاعات احتمالا علیه آمریکا و به نفع یک کشور بیگانه استفاده شود.

هانسون به جرم خود در تلاش برای انتقال اطلاعات محرمانه به چین اعتراف کرد که احتمالا به موجب آن ۱۵ سال حکم حبس در ۱۴ سپتامبر برای وی صادر شود. 

هانسون در چارچوب عملیات دستگیری مقام‌های آمریکایی متهم به جاسوسی به نفع چین بازداشت و محاکمه شده است.

در سال ۲۰۱۷ نیز «کفن مالوری» مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا و «کندیس ماری کلبرن» دیپلمات این کشور نیز به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت شدند.

جاسوسی چین آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر