کد خبر: 740157 A

سنای آمریکا با ۵۴ رای موافق در برابر ۴۶ رای مخالف هرگونه دخالت بیشتر ارتش این کشور در جنگ یمن را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، سنای آمریکا با ۵۴ رای موافق در برابر ۴۶ رای مخالف هرگونه دخالت بیشتر ارتش این کشور در جنگ یمن را ممنوع اعلام کرد. 

«برنی سندرز»، سناتور ایالت ورمانت، در این رابطه گفت: «این فرصت را داریم تا گامی بزرگ در راستای پایان دادن به جنگ وحشتناک یمن و رنجی که مردم در یکی از فقیرترین کشورهای جهان متحمل شده‌اند، برداریم».

«کریس مورفی» سناتور دموکرات ایالت کانتیکت، نیز گفت: «آشکار است که چرا این کشور گرفتار اپیدمی وبا شده است. دلیل این است که عربستان تصفیه‌خانه‌های آب را بمباران کرده تا آب پاک به دست مردم این کشور نرسد».

سنا این مصوبه را برای تایید به مجلس نمایندگان آمریکا و فرستاد انتظار می‌رود که قطعنامه برای بار دوم تایید شود. مجلس نمایندگان در ۱۳ فوریه با ۲۴۸ رای موافق در برابر ۱۷۷ رای مخالف برای نخستین‌بار این طرح را به تصویب رساند. 

«مایک لی» سناتور جمهوری خواه ایالت یوتا، نیز گفت: «ما به‌شکلی کمابیش فعال در این جنگ شرکت داشته‌ایم و از آن حمایت کرده‌ایم.»

حملات ائتلاف به رهبری عربستان با استفاده از تسلیحات جنگی آمریکایی به مرگ شمار کثیری غیرنظامی و بیماری و قحطی انجامیده است. 

گروه‌های حقوق بشری تخمین می‌زننند که در نتیجه درگیری‌ها در یمن حدود ۶۰۰ هزار غیرنظامی کشته شده‌ و نزدیک به ۸۵ هزار کودک نیز از گرسنگی جان داده‌اند.

یمن سنای آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر