کد خبر: 739250 A

معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از سیاست خارجی کاخ سفید انتقاد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی بیزینس اینسایدر، «دیک چنی» چهل و ششمین معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در جلسه خصوصی قانون‌گذاران آمریکایی به «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری این کشور و دولت «دونالد ترامپ»، رئیس فعلی کاخ سفید حمله کرد. این خبر را مقام‌های کاخ سفید و حامیان حزب جمهوری‌خواه روز گذشته -دوشنبه- اعلام کرد. 

دیک چنی که خود نیز به خاطر سیاست‌هایش در زمان صدارت «جورج بوش»، رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده، بسیار مورد انتقاد قرار گرفته بود، در نشستی خصوصی که حدود ۲۰۰ نفر در آن حضور داشتند از سیاست‌های جانشینان جمهوری‌خواهش اظهار ناامیدی کرد. 

چنی از علاقه ترامپ به اظهارنظر در حساب شخصی‌اش در توئیتر اظهار نگرانی کرد. وی همچنین از گزارش‌هایی مبنی بر این‌که ترامپ «وقت چندانی با مسئولان اطلاعاتی نمی‌گذارند و اغلب هم با آنان موافق نیست» ابراز ناراحتی کرد. 

گزارش‌ها حاکی از آن است که چنی در این نشست گفته است: «گاه چنین به نظر می‌رسد که رویکرد سیاست خارجی کاخ سفید از سیاست‌های سنتی جمهوری‌خواهان فاصله گرفته و به رویکرد دولت اوباما نزدیک می‌شود.»

وی همچنین از طرح ترامپ مبنی بر ایجاد سازوکاری برای دریافت پول از هم‌پیمانان خارجی آمریکا که میزبان نیروهای نظامی ایالات متحده هستند انتقاد کرد و گفت: «نمی‌دانم، این طرح بیشتر شبیه قراردادهای معاملات ملکی نیویورک است.»

پنس در پاسخ به اظهارات چنی گفت: «به گمانم منتقدان رئیس‌جمهوری آمریکا و دولت می‌خواهند خواسته ما از هم‌پیمانان‌مان را مبنی بر وفاداری به قول و قرارهایشان و نابودی نظام پس از جنگ جهانی دوم با یکدیگر تلفیق کنند».

وی افزود: «به گمانم منطقی است که از هم‌پیمانان‌مان انتظار داشته باشیم که برای دفاع از ملت‌هایمان کار بیشتری انجام دهند و در عین حال تعهدمان به پیمان‌های چندجانبه را نیز نشان دهیم، ‌حال چه پیمان با اتحادیه اروپا باشد و چه پیمان اقیانوس هند و آرام.»

 

 

دیک چنی مایک پنس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر