کد خبر: 738163 A

یک دادگاه در سودان حکم حبس ۹ زن تظاهر کننده را صادر کرد اما به دلیل اعمال فشار از سوی وکلای آنها اجرای حکم شلاق به زمان صدور تصمیم دادگاه تجدید نظر موکول شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «ائتلاف دموکراتیک وکلای سودان» اعلام کرد که ۹ زن سودانی به دلیل شرکت در تظاهرات روز گذشته- شنبه- به ۲۰ ضربه شلاق و یک ماه حبس محکوم شدند. 

این ائتلاف با انتشار بیانیه‌ای در صفحه فیسبوک نوشت: « یک دادگاه سودان حکم حبس ۹ زن تظاهرکننده را صادر کرد اما به دلیل اعمال فشار از سوی وکلای آنها اجرای حکم شلاق به زمان صدور تصمیم دادگاه تجدید نظر موکول شد». 

به دنبال اقدام «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری سودان برای اعلام حالت فوق‌العاده در ماه گذشته میلادی،‌ مجموعه اقدام‌هایی از جمله ایجاد دادگاه‌های اضطراری انجام شد که نمونه آن دادگاه مذکور در خارطوم و محکومیت ۹ زن است.

ائتلاف دموکراتیک وکلای سودان که بخشی از «سندیکای مشاغل سودان»، ‌سازمان‌دهنده اصلی تظاهرات و اعتراضات مردمی در این کشور است، اعلام کرد: «بیش از ۸۰۰ نفر در این دادگاه‌های اضطراری محکوم شده‌اند».

این ائتلاف با توصیف اقدام‌های دولت سودان به تجاوز در منازل و هتک حرمت افراد، آن را محکوم کرد. 

شهرهای سودان از ۱۹ دسامبر صحنه اعتراض‌های گسترده علیه دولت البشیر بوده که تاکنون منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر شده است.

سودان عمر البشیر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر