سرخط خبرها:
کد خبر: 737686 A

پلیس ترکیه علیه هزاران معترض که به مناسب روز جهانی زن به خیابان‌های استانبول آمده بودند، از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، پلیس ترکیه علیه هزاران معترض که به مناسب روز جهانی زن به خیابان‌های استانبول آمده بودند، از گاز اشک‌آور استفاده کرد. دولت ترکیه روز گذشته -جمعه- هرگونه تجمع را ممنوع اعلام کرده بود.

اکثریت تظاهرکنندگان را زنان تشکیل می‌دادند. معترضان شامگاه گذشته در میدان تقسیم دست به تظاهرات زدند و صدها پلیس ضدشورش نیز با بستن راه آن‌ها مانع از پیشروی حرکت معترضان به سمت خیابان استقلال شدند که مملو از مراکز خرید است. 

شماری از تظاهرکنندگان اجازه یافتند در قالب گروهی کوچک در این بلوار دست به تظاهرات بزنند. 

معترضان تابلوهایی در دست داشتند که روی آن‌ها شعارهایی چون «خیزش فمنیستی علیه خشونت مردانه و فقر» و «آزاد به دنیا آمده‌ام و آزاد زندگی خواهم کرد» نوشته شده بود. بسیاری از آنان لباس‌های بنفش به تن داشتند که نشان جنبش آزادی‌بخش زنان است. 

تظاهرکنندگان پیش از آن‌که دو صف از نیروهای پلیس محاصره‌شان کنند، فریاد می‌زدند: «ساکت نمی‌مانیم، نمی‌ترسیم، تمکین نمی‌کنیم». 

 تصاویر منتشرشده در فضای مجازی نشان می‌دهد که پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس برای کنار زدن معترضان از سگ نیز استفاده کرده است. 

هنوز گزارشی درباره آسیب دیدن یا دستگیری احتمالی معترضان منتشر نشده است.

ترکیه روز جهانی زن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر