کد خبر: 736303 A

واشنگتن پست:

روزنامه «واشنگتن پست» از رئیس‌جمهوری آمریکا خواست پس از موضوع شکنجه یک شهروند آمریکائی توسط عربستان سعودی اقدامی در این زمینه اقدامی انجام دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، سر مقاله روزنامه واشنگتن‌پست با طرح موضوع «ولید فتیحی» شهروند آمریکائی بازداشت شده در زندان‌های عربستان سعودی از ماه نوامبر ۲۰۱۷ از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا خواست که در این زمینه اقدامی انجام دهد.

این روزنامه به پرسش «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی قبل از قتلش در کنسولگری استانبول درباره دلیل بازداشت پزشک برجسته‌ای مانند الفتیحی به همراه برخی از بازرگانان و تجار اشاره کرد.

خاشقجی آن زمان پرسیده بود که «چه بر سر ما آمده»؟ وی در توئیتر نوشته بود: «چگونه شخصی مانند فتیحی و به چه دلیلی بازداشت می‌شود؟ آن هم بدون اینکه هیچ کانال ارتباطی برای پیگیری شرایط او وجود داشته باشد یا اینکه وکیل مدافعی اجازه تحقیق در مورد اتهام‌های مطرح شده را داشته باشد». 

این روزنامه نوشت که خاشقجی دیگر نیست تا چنین پرسش‌هایی را مطرح کند اما پرسش او همچنان مطرح و مهم است. فتیحی مؤسس مرکز پزشکی جده، همچنان در حبس است و دلیل بازداشت او مشخص نیست،‌ هیچ اتهامی هم برای او اثبات نشده است هر چند که نیویورک تایمز به نقل از یکی از دوستانش نوشت که او تحت فشار شدید برای ارائه اسناد و شواهدی علیه یکی از نزدیکانش است.

واشنگتن پست نوشت که فتیحی در طول حبس شکنجه شده و شوک الکتریکی به او وارد شده است به گونه‌ای که تا مدت‌ها نمی‌توانست به پشت بخوابد. 

واشنگتن پست به نقل از نیویورک تایمز نوشت که وکیل فتیحی با ارسال نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا نوشت که وی از جان خود بیمناک است و دیگر قادر به تحمل این وضعیت نیست و خواستار هر نوع کمک ممکن است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وکیل فتیحی نوشت که او در حال حاضر به دلیل بیماری روحی در بیمارستان زندان بستری است.

واشنگتن پست در پایان نوشت که یک پزشک آمریکایی مورد شکنجه و زندان قرار گرفته است بدون آنکه تهمتی به او وارد باشد، زنان مدافع حقوق و کرامت انسان شکنجه و زندان می‌شوند، یک روزنامه‌نگار به قتل می‌رسد و با این همه، ترامپ و دولتش از جمله «جرد کوشنر» داماد وی که هفته گذشته با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی دیدار کرده است، نمی‌خواهند هیچ حرکتی در این راستا انجام دهند. این موضوع نشان‌دهنده خوبی آمریکا نیست.

واشنگتن پست جمال خاشقجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر