کد خبر: 734648 A

رئیس جمهوری آمریکا همزمان با اعلام تصمیم واشنگتن برای تعویق افزایش تعرفه‌های گمرکی برای کالاهای چینی از پکن خواست که تمام تعرفه‌های تولیدات کشاورزی آمریکا را فورا لغو کند.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا عصر روز گذشته- جمعه- با انتشار توئیتی نوشت: «از چین خواستم که فورا تمام تعرفه‌های اعمال شده بر تولیدات کشاورزی ما (از جمله گوشت گاو و خوک و ...) را بر این اساس که پیشرفت خوبی در مذاکرات تجاری داشته‌ایم، ‌لغو کند. من بسته دوم افزایش تعرفه‌های ۲۵ درصدی را در ماه مارس اجرا نمی‌کنم. این برای کشاورزان بزرگ ما و نیز خود من بسیار مهم است». 

روابط واشنگتن- پکن از سال گذشته شاهد جنگ تجاری بوده و آمریکا در ماه سپتامبر گذشته اعلام کرد که سالانه ۲۵ درصد تعرفه بر کالاهای چینی به ارزش ده‌ها میلیارد دلار اعمال می‌کند و چین نیز در واکنش به این اقدام تصمیم به اعمال ۱۰ درصد تعرفه بر گاز مایع آمریکا گرفت. 

کاخ سفید همچنین تهدید کرد که بر کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار تعرفه می‌بندد اما ترامپ پس از پایان هفتمین دور مذاکرات تجاری واشنگتن و پکن در روزهای ۲۱ تا ۲۴ ماه فوریه گذشته تصمیم گرفت که این میزان افزایش را به تعویق اندازد. 

دفتر نماینده تجاری آمریکا اعلامیه‌ای را مبنی بر تعویق میزان مقرر برای افزایش تعرفه‌های گمرکی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار اعلام و تأکید کرد که میانگین تعرفه‌های گمرکی اضافی که از سپتامبر ۲۰۱۸ آغاز شده تا اطلاع بعدی همان ۱۰ درصد خواهد بود.

تعرفه‌های تجاری آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر