کد خبر: 734468 A

یک مقام عالی‌رتبه وزارت خارجه آمریکا گفت که کره‌شمالی پیشنهاد کرده است تا در برابر تعطیلی بخشی از فعالیت‌های سایت هسته‌ای یونگ‌بیون، تمام تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه این کشور، به‌جز مجازات‌های مرتبط با سلاح‌های کشتار جمعی، لغو شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که کره‌شمالی درخواست لغو تحریم‌های نظامی سازمان ملل را ارائه نکرده است.

این مقام آمریکایی گفت: «با دادن میلیادرها دلار به آن‌ها با لغو تحریم‌ها، ما عملا توسعه سلاح‌های کشتار جمعی کره شمالی را تامین مالی می‌کنیم.»

وی افرود: «درباره تعطیلی فعالیت سایت یونگ‌بیون هم دو طرف با یکدیگر اختلاف‌نظر دارند. کره‌شمالی پیشنهاد کرد که بخشی از این مرکز تعطیل شود... [در مقابل] ما این کشور را برای مشخص کردن کامل ماهیت سایت تحت فشار قرار دادیم.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که دومین نشست سران کره‌شمالی و آمریکا روز پنجشنبه و پس از چند ساعت مذاکره بدون نتیجه به پایان رسید.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا پس از پایان بی‌نتیجه گفت‌و‌گوها در یک کنفرانس خبری درباره دلیل به نتیجه نرسیدن مداکرات گفت:‌ «تمام قضیه راجع به تحریم‌ها بود. آن‌ها می‌خواستند تمام تحریم‌ها کلا ملغی شود و ما نمی‌توانیم چنین کاری انجام دهیم.»

با این حال «ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی در یک نشست مطبوعاتی گفت کشورش تنها خواستار لغو آن دسته از تحریم‌ها است که به زندگی مردم مربوط است و کاری به تحریم‌های نظامی ندارد.»

بسیاری از ناظران مذاکرات پیونگ‌یانگ-واشنگتن می‌گویند دونالد ترامپ، در آستانه آغاز کارزار انتخاباتی سال ۲۰۲۰ و برای گریز از رسوایی‌های مرتبط با پرونده‌های داخلی، به یک پیروزی دیپلماتیک نیاز دارد.

تحریم‌های سازمان ملل علیه کره‌شمالی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر