کد خبر: 734252 A

نیویورک تایمز گزارش داد:

روزنامه نیویورک تایمز‌ آمریکا،‌ برخی جزئیات بعد اقتصادی مرتبط با معامله قرن را افشا و تأکید کرد که داماد و مشاور رئیس جمهوری آمریکا سران عرب را از مزایای اقتصادی این طرح برای عقب‌نشینی سیاسی دو طرف بحران آگاه کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از سوا، روزنامه نیویورک تایمز آمریکا برخی جزئیات بعد اقتصادی معامله قرن را افشا و همزمان تأکید کرده است که «جرد کوشنر» داماد و مشاور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا سران کشورهای عربی را از طرح اقتصادی معامله قرن که فضای مناسبی را برای طرفین به منظور عقب‌نشینی سیاسی لازم فراهم می کند، آگاه کرده است. 

به رغم اینکه کاخ سفید از ارائه این جزئیات خود داری کرده است،‌ اما نیویورک تایمز اعلام کرد که حدود ۲۵ میلیارد دلار در غزه و کرانه باختری  به مدت ۱۰ سال سرمایه گذاری خواهد شد و ۴۰ میلیارد دلار دیگر در مصر و اردن و شاید نیز لبنان بر اساس پاسخگوئی این کشورها به اهداف مورد نظر نیز سرمایه‌گذاری خواهد شد. 

این روزنامه نوشت کسانی که با کوشنر صحبت کرده‌اند، با این ارقام مشخص شده مخالفت کردند اما آنها موافق این نکته بودند که این طرح شامل ده‌ها میلیارد دلار برای این بخش‌های منطقه می‌شود.

کوشنر در مصاحبه با کانال «اسکای نیوز عربی» گفت: «آنچه که دستگیر ما شده است اینکه جنگ نتیجه‌ای غیر از مانع تراشی در برابر فرصت‌های تجاری مردم و کسب امکانات و بهبود زندگی آنان ندارد، ما امیدواریم که فرصت‌های بیشتری برای مردم سراسر منطقه به ویژه در فلسطین و اسرائیل فراهم کنیم».

کاخ سفید هنوز جزئیاتی از بعد اقتصادی این طرح ارائه نداده است اما تحلیلگرانی که روند این طرح را پیگیری می‌کنند، گفتند که آنها مطلع شده‌اند این طرح شامل حدود ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در کرانه باختری و نوار غزه به مدت ۱۰ سال و ۴۰ میلیارد دلار در مصر و اردن و احتمالا لبنان می‌شود». 

کوشنر در سفر این هفته خود به منطقه از کشورهای امارات، سلطنت‌نشین عمان و بحرین دیدار و روز گذشته- چهارشنبه- با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در آنکارا گفت‌وگو کرد و از آنجا هم به عربستان و قطر می‌رود.

احتمالا کوشنر در اثنای حضور در عربستان با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی برای اولین بار پس از قتل شاهزادگان و فعالانی چون «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد دیدار کند.

 کوشنر که طرح صلح او گمانه‌زنی‌های فراوانی را در منطقه به دنبال داشته است، گفت که پس از انتخابات آتی اسرائیل در تاریخ ۹ آوریل جزئیات این طرح را اعلام خواهد کرد. 

اما وی نگفت که آیا این طرح شامل تشکیل دولت فسطین خواهد بود یا نه. 

کوشنر که در این مصاحبه مبهم و پیچیده صحبت می‌کرد،‌ گفت: «این طرح، سیاسی و بسیار دقیق و مفصل است و در حقیقت به موضوع تشکیل مرزها و حل نهائی مسائل مرتبط است».

اما وی در ادامه افزود که هدف از حل مشکل مرزها در حقیقت از بین بردن مرزهاست. اگر از بین بردن مرزها و برقراری صلح ممکن شود و بیم‌ها و نگرانی‌ها کاهش یابد،‌ کالاها با آزادی بیشتری وارد خواهند شد،‌ افراد آزادی بیشتری خواهند داشت و به تبع فرصت‌های بیشتری نیز خلق می‌شود».

معامله قرن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر