کد خبر: 734151 A

مقام‌های اسلام‌آباد:

سفارت پاکستان در واشنگتن با ابراز تأسف نسبت به عدم محکومیت نقض حریم هوائی این کشور توسط نیروی هوائی هند از سوی آمریکا، این موضع را باعث تشویق دهلی نو به این حمله توصیف کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم،‌ «اسد مجید خان» سفیر پاکستان در واشنگتن در واکنش به بیانیه «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا پس از حمله هوائی هند به اردوگاه جنبش «جیش محمد» در پاکستان گفت که این اظهارات دال بر تایید موضع هند است و همین موضوع باعث تشویق هر چه بیشتر هندی‌­ها برای نقض حریم ما شد.

خان تأکید کرد که کشورش از دیپلماسی آمریکا انتظار دارد نقش بزرگ‌تری برای کاهش تنش بین اسلام‌آباد و دهلی نو ایفا کند.

وی افزود: «احتمالا کشور دیگری برای ایفای چنین نقشی شرایط مطلوب آمریکا را نداشته باشد».  مقصود وی رابطه واشنگتن با هر دو کشور هند و پاکستان بوده است.

پمپئو به دنبال حمله هند به اردوگاه جیش محمد با دو همتای خود در هر دو کشور هند و پاکستان تماس تلفنی برقرار کرد و طرفین را پس از تشدید تنش­‌ها به صورت بیش از حد خطرناک به خویشتن داری دعوت کرد.

پمپئو اسلام‌آباد را به تحرک جدی علیه گروه‌­های تروریستی که در خاک این کشور حضور دارند، ‌تشویق و حملات هوائی هند را مبارزه با تروریسم عنوان کرد.

تنش بین دو کشور همسایه صبح روز گذشته- چهارشنبه- پس از آن‌که پاکستان اعلام کرد دو جنگنده هندی را به دلیل نقض حریم هوائی این کشور سرنگون و دو خلبان آنها را اسیر کرده است، تشدید شد.

وزارت خارجه هند نیز اعلام کرد که یک جنگنده متعلق به نیروهای هوائی پاکستان را سرنگون کرده است.

«عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان با هدف کاهش بحران و تنش به گفت‌وگو و خردورزی فرا خواند و نسبت به عواقب فاجعه احتمالی ناشی از بی‌منطقی هشدار داد.

 

پاکستان خاک واشنگتن وزارت خارجه هند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر