کد خبر: 733875 A

وزیر خارجه قطر:

وزیر خارجه قطر با بیان لزوم تفاهم کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) با ایران بر حمایت کشورش از توافق هسته‌ای تهران با قدرت‌های بزرگ تأکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از روسیا الیوم، «محمد عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر در مصاحبه با روزنامه گاردین انگلیس گفت: «اگر به دقت به ریشه‌های مشکل بنگرید، در می‌یابید که تمام کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس) باید با ایران به تفام رسند نه فقط عربستان سعودی.  ما همه در یک منطقه زندگی می‌کنیم و به تفاهم نیاز داریم».

وزیر خارجه قطر تأکید کرد که این موضع مشترک تمام کشورهای شورای همکاری تا قبل از سال ۲۰۱۷ بود اما تحریم قطر همه چیز را تغییر داد». 

آل ثانی قدرت‌های جهانی به ویژه آمریکا را به پیروی از رفتارهای فراگیر در منطقه فرا خواند و تأکید کرد که تلاش‌های یک جانبه منطقه‌ای در قبال موضوع ایران و فلسطین به نتیجه نخواهد رسید. 

وی گفت: «هر کس که به اوضاع فعلی و قطبی شدن منطقه نگاه کند، به این نکته پی می‌برد که امور طبق روال فعلی پیش نخواهد رفت. ثبات با سرکوب طولانی مدت مردم حاصل نمی‌شود و بنابراین ما از رهبران کشورهای عربی می‌خواهیم که ابتدا برای جلوگیری از سقوط، گام‌های اصلاحی بردارند. ما باید پیش از آن که دیپلماسی پاسخ را به کار گیریم، از دیپلماسی پیشگیرانه استفاده کنیم».

آل ثانی تأکید کرد که کشورش بر خلاف بیشتر کشورهای منطقه همچنان از توافق هسته‌ای ایران با گروه «۵+ ۱» حمایت می‌کند. 

وی با اعلام همبستگی دوحه با کشورهای اروپایی در قبال این موضوع گفت: «ما به دنبال مسابقه تسلیحات هسته‌ای در منطقه نیستیم،‌ این خطر بزرگی است».

وزیر خارجه قطر تأکید کرد این موضع چنانچه بسیاری از رسانه‌ها برداشت کرده‌اند، به مفهوم تشکیل محور منطقه‌ای جدید با عضویت ایران،‌ ترکیه و قطر نیست. 

وی در ادامه افزود: «جغرافیای ما بسیار پیچیده است، هیچ کس در کنار ما نیست و برای ما آسان نیست که بین دشمنان نقش میانجی ایفا کنیم».

آل ثانی در رابطه با موضوع فلسطین گفت که «جرد کوشنر» داماد و مشاور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا تأکید کرده است که طرح صلح آمریکا معروف به معامله قرن طی چند هفته آینده آماده خواهد شد.

وزیر خارجه قطر تأکید کرد که دوحه بر گزینه تشکیل دو دولت بر اساس مرزهای سال ۱۹۶۷ و اجرای حق بازگشت و به رسمیت شناختن رسمی و آشکار قدس به عنوان پایتخت کشور فلسطین اصرار دارد. 

 

 

شورای همکاری خلیج فارس قطر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر