کد خبر: 733135 A

مشاور و داماد رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه ویژه با اسکای نیوز عربی با بیان مهمترین مفاد طرح صلح خاور میانه آن را متمرکز بر اصول آزادی و احترام توصیف کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسکای نیوز عربی، «جرد کوشنر» داماد و مشاور «دونالد ترامپ» در امور خاورمیانه طی دیدار از «ابوظبی» اهداف این سفر را تلاش برای عملی کردن طرح صلح خاورمیانه عنوان کرد و گفت: «ما به تلاش خود ادامه می‌دهیم، به توصیه‌ها برای پیشرفت هر چه بهتر این طرح گوش می‌دهیم و از آنها می‌خواهیم که در حوزه‌های مختلف به ویژه چشم‌انداز اقتصادی و فرصت‌هایی که زمینه عملی شدن طرح صلح را فراهم می‌کند، مشارکت داشته باشند،‌ چرا که جنگ‌ها و درگیری‌ها مردم را از فرصت فعالیت تجاری و بهبود زندگی خود محروم می‌کند».

کوشنر در پاسخ به پرسشی درباره جزئیات طرح صلح بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها که مورد توجه رسانه‌های خاور میانه است، گفت: «ما توانستیم بسیاری از جزئیات این طرح را محرمانه نگه داریم. به نظر من این موضوع بسیار مهم است. ما آن را در مذاکرات پیشین بررسی کردیم و دریافتیم که  اگر جزئیات این طرح قبل از به ثمر رسیدن آن منتشر شود،‌ موجب فرار سیاستمداران  از این طرح می‌شود».

وی افزود: «وضعیت موجود طی ۲۵ سال اخیر تغییری نکرده است. آنچه که ما برای عملی کردن آن تلاش می‌کنیم، ایجاد راهکارهایی حقیقی و منصفانه برای این موضوعات در سال ۲۰۱۹ است به گونه‌ای که برای مردم زندگی بهتری را رقم زند». 

کوشنر در تشریح مبانی طرح صلح خاورمیانه گفت: «مبنای اول این طرح، ‌موضوع آزادی است،‌ آزادی فرصت، دین و عبادت صرف نظر از باورهای آنها، و همچنین احترام. ما می‌خواهیم کرامت مردم حفظ شود و آنها به یکدیگر احترام گذارند و از فرصت‌های به دست آمده برای بهبود زندگی خود بدون درگیری و نابود کردن آینده کودکانشان بهره برند». 

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر امور به همان منوال ۲۲ سال پیش است،‌ معیارها و مبناهای طرح صلح چیست و چه تفاوت و نقاط اشتراکی با توافق اسلو دارد، ‌گفت: «طی سال‌های گذشته ما بسیار تلاش کردیم اما نتوانستیم دو طرف را به کوتاه آمدن از معیارهای خود اقناع کنیم، ‌مردم فلسطین خواهان استفاده کامل از امکانات و توانمندی‌های خود هستند و به اسرائیل اجازه ادغام در سراسر منطقه را نمی‌دهند». 

کوشنر گفت که اگر ما به کل منطقه نگاه کنیم فرصت‌ها و چالش‌های بی شماری وجود دارد و ما امیدواریم که با جمع کردن تمام طرف‌ها به یک همگرائی جدید دست یابیم.

وی در ادامه در مورد توافق اسلو نیز گفت که ما همیشه در حد امکان تلاش کردیم مذاکرات سازنده داشته باشیم و برای تحقق اهداف تمام مسیرهای ممکن را طی کنیم تا به راهکاری عمیق و مفصل دست یابیم.

مشاور ترامپ در امور خاورمیانه گفت که از ارائه جزئیات بیشتر درباره طرح صلح معذور است اما باید بگویم که بسیار پیچیده بوده و موضوعات مرتبط با این شرایط بسیار مهم است. ما باید موضع و راهکاری بینابین برای فلسطین و اسرائیل ارائه دهیم. 

وی گفت که ما از طرفین فلسطینی و اسرائیلی می‌خواهیم از برخی مواضع خود عقب‌نشینی کنند و طرح ما وضعیت نهائی را بررسی خواهد کرد.

خاورمیانه جرد کوشنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر