سرخط خبرها:
کد خبر: 732242 A

نگاه‌ها به سمت شرم الشیخ مصر دوخته شده است؛ جایی که فعالیت نشست عربی- اروپایی در اقدامی بی‌سابقه با تجمع سران عرب و رهبران اروپایی زیر چتر واحدی امروز- یکشنبه- آغاز می‌شود.

به گزارش ایلنا به نقل از روزنامه الاهرام مصر، نشست عربی- اروپایی امروز- یکشنبه با شعار «سرمایه گذاری برای ثبات» در شرم الشیخ مصر با مشارکت ۲۷ کشور اروپایی و ۲۱ کشور عربی آغاز به کار خواهد کرد. 

موضوع‌های مهم مشترک و در رأس آنها مبارزه با تروریسم، مهاجرت غیر قانونی و جرایم سازمان یافته فرامرزی و نیز موضوعات منطقه و موضوع فلسطین در این نشست بررسی خواهند شد.  

«عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر و «دونالد تاسک» رئیس شورای اتحادیه اروپا این نشست دو روزه را افتتاح خواهند کرد.

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان، «سباستین کورتس» صدر اعظم اتریش، «ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا و «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی این اتحادیه در نشست عربی- اروپایی شرکت می‌کنند. 

العربی الجدید نیز گزارش داد که پیش از این، «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر در اعتراض به نقض پروتکل دعوت توسط مصر و ارسال دعوتنامه به سفارت یونان در دوحه در این نشست شرکت نمی‌کند و حضور این کشور به سطح نمایندگی دائم دوحه در اتحادیه عرب و با حضور شخص«ابراهیم السهلاوی» محدود می‌شود. 

همچنین اتحادیه اروپا حضور «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را که همیشه نماینده عربستان در نشست‌های عربی و بین‌المللی بوده، تحریم کرده و به همین دلیل «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی مجبور به حضور در این نشست شد. 

«عمر البشیر» رئیس‌جمهوری سودان نیز که از سوی دادگاه بین‌المللی لاهه به جنایت و کشتار غیرنظامیان متهم است، یکی دیگر از چهره‌های طرد شده در نشست عربی- اروپایی است و مقام‌های اروپایی نسبت به نشستن با او بر سر یک میز ابراز بی‌تمایلی کرده‌اند.

شرم الشیخ نشست عربی- اروپایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر