کد خبر: 730579 A

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا:

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اعلام این که برای بازگشت عناصر گروه تروریستی داعش در سوریه به کشورهایشان و محاکمه در آنجا تلاش می­‌کند، تأکید کرد که وضعیت عنصر جهادی بازداشت شده نزد کُردهای سوریه را بررسی می­‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «رابرت پالادینو» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: «وضعیت شهروندان بازداشت‌شده  آمریکایی در سوریه یا کسانی که احتمالا آمریکایی هستند، موضوع بسیار پیچیده­‌ای است و ما تمام این حالات را برای درک بهتر جزئیات بررسی می­‌کنیم».

پالادینو از پاسخ به پرسشی درباره وضعیت «هدی مثنی» دختر جوان آمریکایی از ایالت «آلاباما» که در سال ۲۰۱۵ در سن ۱۹ سالگی به گروه تروریستی داعش پیوست اما اخیرا تسلیم نیروهای کرد شمال شرق سوریه شد و در حال حاضر نیز خواهان بازگشت به آمریکاست، خودداری و تأکید کرد که به دلایل امنیتی نمی­‌تواند به این پرسش پاسخ دهد اما وی دوباره تأکید کرد که سیاست آمریکا بر بازگرداندن عناصر جهادی و محاکمه آنها مبتنی است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد: «بازگشت عناصر جهادی خارجی به کشورهای اصلی خود و تضمین محاکمه و حبس آنها بهترین راه برای جلوگیری از بازگشت مجدد این افراد به عرصه جنگ است».

برخی مقام‌هایی اروپائی از پاسخ به درخواست «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای بازگرداندن شهروندان جهادی خود که نزد نیروهای کرد سوریه اسیر هستند و محاکمه آنان طفره می‌روند.

ترامپ چند روز گذشته اعلام کرد که کشورش از اروپایی­‌ها می­خواهد بیش از ۸۰۰ عنصر جهادی خود را که در سوریه اسیر شده­‌اند، به کشورهایشان بازگردانده و محاکمه کند.

اروپا در نحوه برخورد با عناصر به  اصطلاح جهادی که از کشور خود برای مبارزه با داعش خارج شدند و نیز خانواده ­های آنان با مشکل مواجه است.

خروج آمریکا از سوریه فرصتی را برای دولت­ های اروپایی به منظور بررسی موضوع شهروندان بازداشتی خود در سوریه فراهم کرده است.

این موضوع روز دوشنبه روی میز وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل قرار گرفت به ویژه اینکه آخرین عناصر جهادی در منطقه کوچکی از شرق سوریه محاصره شده و احتمال ورود قریب الوقوع نیروهای کرد تحت حمایت آمریکا به این مناطق زیاد است.   

 

 

 

 

داعش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر