کد خبر: 728712 A

تور ولیعهد سعودی در آسیا امروز- شنبه- با تشویش ناگهانی مواجه شده و برخی سفرهای وی به تعویق افتاده است.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، گردش «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در کشورهای آسیایی امروز- شنبه- دچار اختلال و تشویش ناگهانی شد به گونه‌ای که دیدار او از مالزی و اندونزی و سفرش به پاکستان یک روز به تعویق افتاد.

این در حالی است که به دنبال موضوع قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی، اعتراض‌ها نسبت به او در حال افزایش است.

مالزی و اندونزی امروز اعلام کردند که دیدار بن سلمان از این دو کشور به درخواست عربستان برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاده است. 

«سامر علاوی» گزارشگر الجزیره گفت که قرار بود عربستان با این دو کشور قراردادهای چند میلیارد دلاری امضا کند. 

این گزارشگر افزود که اندونزی انتظار دارد دیدار بن سلمان ناامیدی اقتصادی ناشی از دیدار دو سال پیش پدرش «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی را از بین برد، اما اعلام خبر دیدار ولیعهد سعودی از مالزی، مسئولان و سیاستمداران این کشور را در مقابل توده‌های مردم در تنگنا قرار داد. 

وزرای کابینه مالزی در اظهار نظر نسبت به این دیدار محافظه‌کاری کرده و به بیان این نکته اکتفا کردند که فقط خبر آن را شنیده و از جزئیات آن خبر ندارند. 

وزارت خارجه مالزی امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان طی تماس تلفنی با «سیف الدین عبدالله» همتای مالزیایی خود از تعویق سفر بن سلمان بدون ارائه جزئیات بیشتر خبر داد. 

خبرنگار الجزیره در مالزی گفت که خبر تعویق این سفر پس از آن اعلام شد که نهادهای حقوقی و انسانی از برگزاری تظاهرات گسترده در پایتخت مالزی خبر دادند. 

سازمان‌های حقوقی مالزی ولیعهد سعودی را به نقض گسترده حقوق بشر در عربستان، عادی‌سازی روابط با اسرائیل و ترور خاشقجی متهم کردند.

در جاکارتا نیز وزارت خارجه اندونزی اعلام کرد که سفر بن سلمان برای مدت نامعلومی به تأخیر افتاده است. در این بیانیه به جزئیات بیشتری از دلایل این تأخیر اشاره نشده اما بر تلاش دو طرف سعودی و اندونزیایی برای تعیین زمان جدید این دیدار و دستور کار آن تأکید شده است.

در اسلام آباد نیز وزارت خارجه پاکستان با اعلام خبر تعویق سفر بن سلمان به فردا هیچ اشاره‌ای به جزئیات آن نکرد.

مقام‌های پاکستان از لغو نشست اقتصادی مشترکی خبر دادند که در جدول کاری دیدار دو روزه بن‌سلمان از اسلام آباد قرار داشت.

پاکستان انتظار دارد که نخستین دیدار بن سلمان از این کشور از زمان انتصاب به  پست ولیعهدی موجب سرمایه گذاری‌های چند میلیارد دلاری عربستان در این کشور شود. 

هند نیز پس از پاکستان مقصد دیگر ولیعهد سعودی است که در سایه تنش‌های شدید دو کشور همسایه بر سر موضوع کشمیر صورت می‌گیرد.

این در حالی است که عربستان در شمار محکوم‌کنندگان حمله نظامی علیه یک کاروان نظامی هند در منطقه وابسته به کشمیر و کشته شدن ۴۴ نظامی هندی قرار داشت. 

علاوه بر پاکستان و هند، چین نیز ایستگاه سفر آسیایی بن سلمان در روز پنج شنبه آینده است.

تور آسیایی بن‌سلمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر