کد خبر: 726968 A

نویسنده روزنامه وال استریت ژورنال در مقاله­ای نوشت که ولیعهد سعودی از انظار عمومی متواری است و تلاش می­کند با رفتاری ترکیب از دیکتاتوی و دلقک بازی همچنان سلطه خود را بر جامعه سعودی حفظ کند.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، «کارن الیوت هاوس» نویسنده روزنامه «وال استریت ژورنال» با انتشار مقاله‌­ای با عنوان «ولیعهد سعودی کجاست» افکار عمومی را به عملکرد «محمد بن سلمان» معطوف و در ابتدای مقاله نسبت به عدم ظهور نشانه‌­هایی از عقب‌نشینی وی ابراز تعجب کرد.

این نویسنده با تمرکز بر مهم­ترین چالش‌­هایی که بن سلمان در خارج از شبه جزیره عربستان با آنها روبه‌روست، نوشت: «شهرت جهانی وی با موضوع قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی لکه‌دار شده است، چنانچه شاهد هستیم  کنگره آمریکا نیز به دلیل فرورفتن آل سعود در باتلاق جنگ یمن به طور روز افزون خواستار توقف فروش اسلحه به ریاض است. علاوه بر این عربستان در تنش رقابت با ترکیه و جنگ سرد با ایران نیز قرار دارد».

هاوس نوشت که افول رشد اقتصاد جهانی موجب کاهش تقاضای نفت، کاهش قیمت‌ها و به تبع کاهش درآمدهایی شد که دربار پادشاهی برای تأمین بودجه  خود به آن نیاز دارد.

به گفته این نویسنده چالش‌­هایی که ولیعهد در داخل عربستان با آنها روبه‌روست، از چالش­‌های خارجی او کمتر نیست، چرا که چشم‌انداز ۲۰۳۰ برای از بین بردن وابستگی عربستان سعودی به درآمدهای نفتی، که هزینه مشاوره­‌های گمرکی آنها بیش از یک میلیارد دلاراست، عملا ثابت کرد که با توجه به چارچوب و گستره زمانی تعیین شده آن بسیار بلندپروازانه است.

هاوس در تشریح دستاوردهای بن سلمان در زمینه اصلاحات شتابزده اجتماعی  نوشت که هزینه‌­های مصرفی سعودی‌­ها طی دو سال گذشته سقوط کرده و بخش خصوصی در یک گرداب چرخش گرفتار شده است چنانچه بیش از یک میلیون کارگر خارجی تحت فشار سنگین هزینه‌­های اقامتی به ناچار به کشورشان بازگشته‌­اند و مالیات بر ارزش افزوده بسیاری از کالاها افزایش یافته است که این خود به طرز چشمگیری بر اقتصاد این کشور تاثیر گذاشته است.

وی معتقد است که ولیعهد سعودی برای مقابله با این وضعیت ناشی از اصلاحات اجتماعی خود دو روش را در پیش گرفته است: روش نخست بر انحراف افکار عمومی از طریق دلقک‌بازی مبتنی است به گونه­‌ای که ستاره­های گروه موسیقی «راک» را برای برگزاری کنسرت دعوت کرد، شهر تفریحی جدیدی با سه برابر ظرفیت «والت دیزنی» احداث کرد و در حال توسعه صنعت گردشگری است که می‌تواند درب‌های عربستان سعودی را برای اولین بار به روی میلیون‌ها نفر از بازدید کنندگان خارجی باز کند.

اما روش دیگر بن سلمان سرکوب است، به این روش اگر با یک دست می‌­دهد از دست دیگر می­‌گیرد. هاوس می­گوید: «درست است که عربستان سعودی هیچ گاه جامعه بازی نبوده اما دولت فعلی تمام اشکال مخالفت عملی و حتی احتمالی را سرکوب می‌­کند».

این نویسنده به نقل از یکی از لیبرال‌­های سعودی که معمولا در توئیتر فعالیت دارند، نوشت که وی از بیم محکومیت و بازداشت و زندان این فعالیت را ترک کرده است. این فعال توئیتری هشدار داده بود که این اختناق بیش از حد مردم را در آستانه انفجار قرار داده است.

نویسنده مقاله وال استریت ژورنال در بعد جامعه نوشت که تقابل اصلاحات بن سلمان با روش‌­های سنتی خانواده­‌ها در زمینه تسلط مرد بر خانواده و اختیارات جدید زن در این اصلاحات، تنش­های موجود در این کانون را افزایش داده است.

نویسنده روزنامه وال استریت ژورنال در همین راستا به نقل از یک جامعه‌شناس سعودی نوشت: «در خارج از هر خانه حرف از تغییر می‌­شنویم اما داخل هر خانه بر سر اینکه چه کسی تصمیم‌گیری کند،‌ جنگ است».

جامعه عربستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر