کد خبر: 726906 A

دبیر کل سازمان ملل متحد در دیدار با وزیر خارجه ونزوئلا دوباره بر آمادگی برای کمک به پایان دادن به بحران این کشور تأکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل به در خواست کاراکاس همزمان با تشدید تقابل «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری قانونی و «خوان گوایدو» رئیس خودخوانده ونزوئلا، با «خورخه اریزا» وزیر خارجه این کشور در نیویورک دیدار کرد.

وی در این دیدار بر آمادگی برای ایفای نقش میانجی‌گری به منظور پایان دادن به بحران ونزوئلا تأکید کرد.

سازمان ملل طرفین درگیر در ونزوئلا را به انجام گفت‌وگوهای سیاسی جدی فرا خواند تا مانع سقوط این کشور در دام خشونت و افراط گرائی شود.

«استفان دوگاریک» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت: «دبیر کل دوباره تأکید کرد که همچنان به پیشنهادش برای کمک به دو طرف پایبند است و از انجام گفت‌وگوهای جدی برای خروج ونزوئلا از بحران و منفعت مردم این کشور حمایت می­‌کند».

گوایدو ماه گذشته میلادی خود را به عنوان رئیس دولت انتقالی ونزوئلا اعلام کرد و ۵۰ کشور از جمله آمریکا ریاست وی را به رسمیت شناختند.

اما روسیه و چین و بسیاری از کشورهای دیگر همچنان از مادورو حمایت می­‌کنند که این موضوع باعث ایجاد شکاف جهانی و تشویش در سازمان ملل شده است.

دبیرکل سازمان ملل هفته گذشته به منظور تضمین اعتبار پیشنهاد خود با عنوان انجام تلاش‌­های صادقانه بر عدم مشارکت در هر نوع ابتکاری از سوی این کشورها تأکید کرد.

گوترش تأکید کرد که طرفین نزاع باید پیش از آنکه خود اقدامی انجام دهند،‌ خواستار میانجی‌گری وی شوند.

برخی دیپلمات‌­های سازمان ملل گفتند که دولت مادورو آماده انجام مذاکرات است اما در مورد اینکه اگر گوایدو وساطت سازمان ملل را بپذیرد،‌ چه اقداماتی انجام خواهد شد، توضیحی ندادند.

آمریکا پیش‌نویس طرحی را مبنی بر برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ونزوئلا به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داد اما با مخالفت روسیه و ارائه پیشنهاد دیگری از جانب مسکو مواجه شد.

هنوز زمان رأی گیری برای طرح­‌های پیشنهادی مشخص نشده است.

دبیر کل سازمان ملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر