کد خبر: 725889 A

موضع دولت آمریکا مبنی بر این‌که نمی‌تواند سر موعد مقرر گزارشی درباره قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی به کنگره ارائه دهد، انتقادهایی را برانگیخته است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دولت آمریکا اعلام کرده است که احتمالا نمی‌تواند سر موعد گزارشی درباره قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی به کنگره آمریکا ارائه دهد و به همین دلیل برخی اعضای کنگره «دونالد ترامپ» را به نقض قانون متهم کرده‌اند و خود در پی تهیه پیش‌نویس این تحریم‌ها علیه قاتلان جمال خاشقجی هستند.

هم‌زمان روزنامه نیویورک تایمز گزارش داده که «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان یک سال پیش از قتل خاشقجی از قصد خود برای کشتن او صحبت کرده بوده است.

۱۲۰ روز پیش (در اکتبر ۲۰۱۸) کنگره آمریکا با استناد به مصوبه مگنیتسکی به کاخ‌سفید تا پایان روز جمعه (هشتم فوریه) مهلت داده تا گزارش خود را درباره عامل یا عاملان قتل جمال خاشقجی به کنگره ارائه کند.

با وجود این، زمانی که سی‌آی‌ای، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا محمد بن سلمان را آمر قتل این روزنامه‌نگار سعودی خواند، دونالد ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرد کماکان برسر موضعش در حمایت از دولت عربستان ایستاده است.

حالا چند ماه بعد از آن هم به نظر می‌رسد کاخ سفید علاقه‌ای به مشخص کردن عاملان قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی حتی با استانداردهای خود هم ندارد.

اعضای کنگره از بی‌اعتنایی کاخ‌سفید به ضرب‌الاجل خود برآشفته شده‌اند.

سناتور «لیندزی گراهام» سناتور برجسته جمهوری‌خواه که روابط دوستانه بسیار نزدیکی با دونالد ترامپ دارد به همراه چند سناتور دیگر در کنگره مشغول تهیه پیش‌نویسی است که در صورت تصویب دولت را موظف به تحریم قاتلان جمال خاشقجی خواهد کرد. گراهام روز گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «هرچند عربستان یک متحد استراتژیک است اما رفتار ولیعهد آن کشور از جهات مختلف بی‌احترامی به رابطه دو کشور بوده و به نظر من بسیار آسیب‌زا است».

برخی از سناتورها هنوز امیدوارند که گزارش دست کم تا روز دوشنبه و بعد از تعطیلات آخر هفته رسما به کنگره ارائه شود .

 

 

جمال خاشقجی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر