کد خبر: 724950 A

رئیس سابق اطلاعات عربستان سعودی برخی جزئیات آخرین دیدار رئیس جمهوری سوریه از ریاض در چند سال گذشته را افشا کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی،‌ «بندر بن سلطان» رئیس سابق اطلاعات عربستان در مصاحبه با روزنامه عرب زبان «ایندیپندنت» گفت: «بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به درخواست عبدالله بن عزیز، پادشاه وقت سعودی در تاریخ ۱۷ اکتبر ۲۰۱۰ از ریاض دیدار کرد و ملک عبدالله در این دیدار پس از آن که بشار اسد دخالت مقام‌های سوریه در ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر لبنان در سال ۲۰۰۵ را تکذیب کرد، سه بار پی در پی وی را دروغگو خطاب کرد».

بندر که سمت سفیر ریاض در واشنگتن را نیز عهده دار بوده است، گفت: «آخرین دیدار اسد از عربستان که فاروق الشرع نیز وی را همراهی می‌کرد،‌ با مشکل لبنان و موضوع ترور حریری و تحویل افسران به سازمان ملل همزمان بود. در این دیدار اسد به ملک عبدالله گفت: من گناهکار نیستم اما لبنانی‌ها بد هستند وخبرنگاران آنها می‌گویند که شما از من ناراحت هستید، شما هم نیز گاهی حرف‌های ناخوشایندی در مورد من می‌زنید».

وی ادامه داد: «سلطان بن عبدالعزیز که در این جلسه حضور داشت،‌ خندید اما نایف هیچ واکنشی نشان نداد، ما نیز منتظر بودیم که پادشاه چه پاسخی می‌دهد. ملک عبدالله گفت: بشار! من پیش از پدرت عمویت را می‌شناختم و پس از آن با پدرت آشنا شدم، تو تنها چیزی که می‌توانی درباره او بگویی این است که حافظ راستگو بود و هرگز دروغ نگفت اما تو دروغگوئی،‌ دروغگوئی، به من و به بندر دروغ گفتی و این را هم بدان که من با هر چیز مسامحه می‌کنم غیر از دروغ!».

بن سلطان در این مصاحبه گفت که اسد به ملک عبدالله گفت: «من رئیس‌جمهوری سوریه هستم».

به گفته سلطان بندر، ملک عبدالله به رغم حمایت از بشار اسد اما از او خشمگین بود.  

بشار اسد بندر بن سلطان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر